Yale araştırmacıları insan akciğerinin bir planını yaptı

Birçok hastalık insanlarda nefes alma yeteneğini etkiler. Bazıları sigara içmeden kaynaklanırken, diğer akciğer problemleri kimyasallardan veya solunan diğer maddelerden kaynaklanabilir. Akciğer hastalıkları ve koşulları olan insanlar için en büyük sorun, yaşamlarının hemen hemen her yönündeki etkileri nefes alamamaktır. Yale’den araştırmacılar insan akciğerine hücresel bir taslak hazırladıklarını açıkladılar.

Araştırmacılar, yeni planın akciğer fonksiyonunun ve hastalığın arkasındaki tasarım ilkelerini anlamayı kolaylaştıracağını söylüyorlar. Yeni gelişme, gelecekte yeni akciğerleri biyo-mühendisleştirmeyi de mümkün kılabilir. Veriler, tek seferde milyonlarca ayrı hücreye kadar ultra yüksek çözünürlükte bir görünüm sunan tek hücreli teknoloji ile elde edildi.

Bu yüksek çözünürlüklü görünümü kullanarak, ekip fare, sıçan, domuz ve insan dahil olmak üzere dört farklı türdeki anahtar hücre etkileşimlerini bulabildi. Veriler, hücre düzenleme, hastalık izleme ve hücre sinyalizasyonu gibi fonksiyonları yürüten birçok evrensel hücre iletişim ağını ortaya çıkardı. Veriler, akciğer gelişimi ve hastalığın arkasındaki mekanizmalar hakkında yeni bilgiler sağlar.

Bilim insanlarından biri, ekibin tüm organı veya dokuyu alabileceğini ve tüm hücre tiplerini tek bir anlık görüntüden ölçebileceğini söyledi. Ekip, beş yıl önce, tek tek hücrelere bakmak için gereken çözümün mevcut olmadığını belirtti. Ekip, akciğerde 40 farklı hücre tipi bulunduğunu belirtir.

Projedeki bilim adamları, rejeneratif akciğer dokusu oluşturabildiklerini ve vücudun dokusu için ciğerlerini geri alabilmenin Kutsal Kase olduğunu belirtiyorlar. Günümüzde, son dönem akciğer hastalığı için tek tedavi bir akciğer naklidir, ancak bu immünosüpresif ilaçlar ile birlikte gelir ve çoğu zaman bu nakiller hala reddedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir