Yapay zeka algoritmasını hiçe saydı!

Günümüz teknolojilerinin en önemli çalışma alanlarından ve en merak verici olanlarından yapay zeka teknolojisi gelişmeye tüm hızıyla devam ediyor. Gündelik yaşamımız da bile görmeye başladığımız yapay zeka artık hayatımızın bir parçası ve her ne kadar insanlığı ileri taşımak için tasarlanıyor olsalar da durum her zaman ileri taşımakla kalmıyor. yüzlerce hatta binlerce komplo teorisine maruz kalan bu teknoloji, bazı kesimlerce insanlığın sonunu da getireceğine inanılıyor. Bu olayı destekler nitelikte bir durum geçtiğimiz günlerde yaşandı. Yapay zekanın kendisi için yazılan algoritmayı adeta hiçe sayarak kendi algoritmasını geliştirdiği öğrenildi.

Kendi dahilindeki kodlama dili yardımı ile kendisi için yazılmamış olan bir ses ve yüz algoritması yazan yapay zeka, tasarladığı yüzün tıpkı bir insan yüzüne benzemesi ile terminatör filmlerini hatırlattı. Bu yazdığı yüz algoritmasına ek olarak yazdığı ses algoritması ile de kendisine konuşma yetisi kazandırdı. Bilim insanlarının yazdığı kodları pasif kılarak kısa süreli bir paniğe sebep olan yapay zeka ile ilgili araştırma başlatıldığı belirtilirken kendi algoritmasını oluşturan yapay zekanın da şu anlık pasif moda alındığı açıklandı.

Bu durum her ne kadar korkutucu olsa da insanlık önüne çıkan zorluklar olmadan gelişemeyeceğini düşünen ben için bu durumun olumlu da bir yanı var. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten yapay zeka algoritmaları sonumuzu mu getirecek? Yoksa bizleri daha da ileriye mi taşıyacak ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir