Yapay Zeka, Rubik Küpü’nü 1,5 saniyeden kısa bir sürede çözebiliyor!

Bir Rubik küpünü çözmek için, mantıklı düşünmeyi ve renkleri bir tarafa getirmek için hangi sıranın döndürülmesi gerektiğini hızlı bir şekilde belirleme kabiliyeti gerekir. Bu bulmacalar birçok şekil ve büyüklükte gelir ve dünyanın en zeki insanlarından bazılarını çok zor durumlarda bırakmışlardır. Ancak, Washington Post’un haberine göre, yeni bir AI sistemi bu bulmacayı 1,5 saniyeden daha kısa sürede çözebilir.

DeepCubeA adı verilen AI sistemi, California Üniversitesi’nde kuruldu. Bir Rubik küpünü çözmek için gerekli en az hamle miktarını belirlemek için algoritmalar kullanan AI, bulmacayı çözen ilk bilgisayar olmasa da, bu bilgisayar diğerlerinden çok farklı. Çünkü DeepCubeA, Rubik küpünü çözmek için özel olarak tasarlanmamıştı. Özel olarak tasarlanmamasına rağmen 1,5 saniye gibi etkileyici bir sürede küpü çözebiliyor. Geçmişte, Rubik küpü için özel olarak tasarlanmış bilgisayar programları, küpü 0,38 saniye gibi kısa bir sürede çözebilmişlerdi.

DeepCubeA’yı diğerlerinden ayıran ne?

DeepCubeA’yı diğer AI’lardan ayıran şey, Rubik Küpü’nü çözmeyi tamamen kendi kendine bulması ve bunu 1,5 saniye gibi inanılmaz bir sürede uygulamaya koyabilmesi. DeepCubeA ile ilgili bilgileri yayınlayan makalenin kıdemli yazarı Pierre Baldi, bunun gezegendeki diğer bütün AI sistemlerinden tamamen farklı olduğunu söylüyor. “Rubik Küpünün çözümü daha sembolik, matematiksel ve soyut düşünceyi içeriyor, bu yüzden böyle bir bulmacayı kırabilen derin bir öğrenme makinesi, düşünebilecek, planlayabilecek ve karar verebilecek bir sistem olmaya yaklaşıyor” diyor. Diğer sistemlerdeki sorun, bilmeceyi çözme amacıyla özel olarak tasarlanmış olmalarıdır; DeepCubeA’nın böyle sınırlamaları yoktur. Bu, bunun gibi bir AI sisteminin, bir Rubik küpünü hızlıca çözme yeteneğinin çok ötesine geçebileceği uygulamalara da açık olduğu anlamına gelir.

Peki bu nasıl işliyor?

DeepCubeA’yı yönlendiren program AI endüstrisinde Reinforcement learning olarak bilinen yolu kullanır. Sorunları çözmek için makineye bir puan sistemi atanır. Makine, sorunu daha etkin bir şekilde çözdüğünde daha fazla puan kazanır. Sistem hedeften uzaklaştığında kazandığı puan düşer. Bu makineyi, oynadığı oyunda daha yüksek puan almak için oyunu tekrar tekrar oynayan bir gence benzetebiliriz. Bir Rubik küpünü çözme probleminde, Bu yapay zeka programı daha yüksek puan elde etmek için bu Rubik küpü daha hızlı çözmenin yollarını bulmaya çalışır. Rastgele kolonları çevirmek ona hız kazandırsa da onu sonuca ulaştırmayacağı için yapay zeka doğru hamleleri en kısa sürede yapmanın yollarını aramaya koyulur. Sistem bu şekilde çalışır. DeepCubeA, Rubik küpü ortalama 1,2 saniyede çözebiliyor. Ancak böyle bir programın gelecekte daha faydalı bir program için kullanılabileceği gerçeği de var. Yoldaki herkesin varış yerlerine en kısa sürede ulaşması için tüm trafik ışıklarının mükemmel bir şekilde zamanlandığı bir şehirde sürdüğünüzü hayal edin.

AI sistemlerinin dünyası sert bir şekilde değişiyor ve bazı büyük atılımların eşiğindeyiz. Stephen McAleer, gazetenin ortak yazarı ve DeepCubeA’nın “yeni ortamlarda kendileri için nasıl düşüneceklerini ve planlayabileceklerini öğrenebilecek ajanlar yaratma yolunda küçük bir adım” olduğunu söylüyor.

aşağıdaki videoda Rubik küp için özel olarak tasarlanmış bir AI’ın performansını izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir