2019’un en çok hayal kırıklığı yaratan 8 oyunu

Eğer sizlere “Bu yıl sizi hangi oyunlar heyecanlandırdı?” diye soracak olsaydık, eminiz ki aşağıdaki listeden en az birkaç tane seçerdiniz. 2019 yılı oyuncular için çok iyi geçiyor. Çok fazla kaliteli yapımla karşılaşıyoruz. Özellikle grafik konusundaki gelişmeler bizlere inanılmaz görsel şölenler yaşatıyor. Ancak 2019 yılının bu kadar zengin olmasının yanında tabii ki bir kaç hayal kırıklığı da var. İşte bu listemizde sizler için, bize göre bu senenin en çok hayal kırıklığı yaşatan 8 oyununu derledik.

 

8- Days Gone

Sanıyoruz ki listedeki en sıkıntılı oyunumuz Days Gone. Çünkü Days Gone oynarken gayet severek oynadığımız bir oyundu. Dünyası ve üzerine kurulu olduğu tema gerçekten çok heyecan verici ve güzel. Ancak oyun bittikten sonra kimse Days Gone’dan bahsetmiyor. Gizlilik mekanikleri, mutasyona uğramış yaratıklar ve daha bir çoğu, sadece oyunun içinde kaldı. Önceki Sony Exclusive oyunlarını düşünürsek, örneğin God of War ve Horizon Zero Dawn, bu oyunlar önceki senelerde çıkmalarına rağmen hala adlarından sıkça bahsettiren oyunlar. Ancak malesef Days Gone bu derece bir oyun olamadı. Büyük bir merakla beklediğimiz Days Gone’dan her ne kadar bir şeyler aldıysak ta tam olarak istediğimizi alamadık.

7- Far Cry New Dawn

Far Cry New Dawn, bizlere DLC bir oyunun özelleşmiş olarak bir tam oyuna dönüşmesi gibi özel bir durum sundu. Tam olarak DLC diyemeyeceğimiz ancak tam olarak bir özgün oyun da diyemeyeceğimiz bir yapım. Yapımın fragmanlarında gösterilen kişisel özelleştirmelere, silahlar ve mekanikler malesef oyuna tam olarak yansıtılamamıştı. Ayrıca hikayesinin de, görselliği daha geliştirilmiş olarak önceki oyunlara benzemesi New Dawn’ı bu listeye sokmaya yetti.

6- Jump Force

Jump Force’u ilk duyduğumda ne kadar heyecanlandığımı çok iyi hatırlıyorum. Birçok animeden, birçok ünlü karakteri bünyesinde bulunduran ve bunlarla inanılmaz bir hikaye yaratmaya imkan bulan mükkemmel bir oyundu Jump Force, ta ki çıkana kadar. Bu kadar karakterin haklarının anlaşmayla alınması ve bu görselliğin yanında Jump Force bizlere hikaye konusunda hiçbir şey sunmuyor. Hikayesindeki büyük eksiklikler ve kurgu yetersizliği sizi oyunun hikaye modundan soğutmaya yetiyor. Ancak firma online modu ile oyunu ayakta tutmaya çalışıyor

5- Nintendo Labo VR

Labo ilk duyurulduğu zaman inanılmaz bir potansiyel taşıyordu. Aslında hala taşıyor. Ancak Nintendo, konsolun kendi potansiyelini çıkarmasına adeta engel oluyor. Nintendo Labo, bir çok çevre biriminden oluşan bir konsol. Nintendo Labo VR ise bizlere bu konsolda VR keyfini yaşatmayı vaat etmişti. Ancak gelin görün ki bu ürün çıktıktan sonra Nintendo hiç üzerinde durmadı. Ne bir elle tutulur geliştirme, ne de açıklama mevcut. Bu da Labo VR’ı listemize almak için geçerli bir sebep.

4- YIIK: A Post-Modern RPG

Ne zaman bir RPG yeni bir yoldan ilerlemeye ve yenilik yapmaya çalışırsa, çoğu zaman yeni özellik ve mekaniklerle uğraşmaktan mutlu olan bir hayran kitlesini ulaşır. Ancak YIIK, kuralın istisnası gibi görünüyor. Kağıt üzerinde oyunun bir şaheser olamaması için bir neden yoktu. Modern çağda geçen, içindeki gizem öğeleri güçlü olan bir RPG, ayrıca yaklaşık olarak 25 saatlik oynanış süresine de sahip. Peki ne oldu? Neredeyse her eylemde çekilmez yükleme ekranları, yavaş tempolu dövüşler ve kırılan bir seviyeleme sistemi ile tıkanmış bir oyun. Oyunun tüm kaynakların umut verici bir oyun yapmak yerine anlatı ve sanat yönüne yönelmiş. Bu da oyunu olması gerekenden daha banel bir oyun yapmış.

3- Kingdom Hearts 3

Kingdom Hearts severler belkide bize kızacaklar ancak Kingdom Hearts 3, bu listenin ilk 3 sırasında yer alıyor. Mekanik ve estetik olarak Kingdom Hearts 3 inanılmaz bir oyun. Bunun zaten farkındayız. Ancak bu liste en kötü oyunlar listesi değil. Bizleri en çok hayal kırıklığına uğratan oyunlar listesi. Bu yüzden Kingdom Hearts 3 bu listede. Geçen sene E3’te duyurulmasından sonra inanılmaz derecede hype yaratan oyun çıktıktan sonra istenilen hype’ın alınamaması nedeniyle oyuncularını hayal kırıklığına uğrattı.

2- Crackdown 3

Crackdown 3’te Kingdom Hearts 3 gibi inanılmaz bir hype ile çıktı. Ancak gelin görün ki oyun bu hypetan ileriye gidemedi. Xbox One döneminde çıkmasına rağmen grafiklerin 360 zamanından kalması, oyunun kendini sürekli tekrar etmesi ve önceki oyunun üzerine, hali hazırda mevcut özellikleri geliştirmekten başak bir şey koyamaması Carackdown 3’ü bu listede 2. sırayı almasını sağladı.

1- Anthem

Bu listenin başına zaten başka bir oyun düşünemezdik. E3 2018’de ilk defa başımızı döndürdüğünden beri merakla beklediğimiz bir diğer oyun olan Anthem gerçekten harcanmış bir oyun. Oyun dünyasındaki uçma mekaniklerini adeta alt üst etmesini beklediğimiz oyun çıktığı andan beri saldırı oklarının hedefinde. Çünkü trailerında gösterilen muhteşem uçma mekaniği, farklı suitleri ve görselliği oyun içinde sunmayı malesef başaramamış. Oyunun başından sonuna kadar hikayesi birbirinden çok kopuk ilerliyor. Bunlarda yetmezmiş gibi bir de kontrollerinin aşırı derecede zor olaması Anthemi bu listenin en başına koyuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir