5G nedir? Bilmeniz gereken her şey

5G ağlarının heyecan verici dünyasında en son haberler, görüşler ve gelişmeler.

5G Nedir?

5G ağları, daha önce hiç olmadığı kadar akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda daha hızlı hızlar ve daha güvenilir bağlantılar sunan yeni nesil mobil internet bağlantısıdır.
En yeni ağ teknolojisini ve en yeni araştırmaları birleştiren 5G, mevcut bağlantılardan daha hızlı olan çok sayıda bağlantı sunmalı ve ortalama 1GB / SN  ortalama indirme hızının yakında norm olması bekleniyor.

Ağlar, Nesnelerin İnterneti teknolojisinde büyük bir artışa yardımcı olacak ve daha akıllı ve daha bağlı bir dünyaya izin verecek şekilde büyük miktarda veri taşımak için gereken altyapıyı sağlayacaktır.

Gelişme süreci devam etmekte ve test yataklarının dünya çapında halihazırda yaşıyor olması durumunda, nerede olursanız olun çevrimiçi olan daha hızlı bağlantılar sağlamak için mevcut 3G ve 4G teknolojisi ile birlikte çalışan 2020 yılına kadar 5G ağlarının dünya genelinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

5G ne zaman başlayacak?

ABD’de

Verizon, dünyanın dört bir yanına, 5G ağını 2019 yılının başında başlatarak, gelecek nesil ağları sunan ilk küresel marka haline getirerek şaşırttı.

Şikago’da ABD, 4G’nin 300Mbps’lik teorik üst hızından (ortalama hızlar 100Mbps’nin altında olma eğiliminde olmasına rağmen) çok daha hızlı olan 1.4Gbps’ye kadar hızları elde etmeyi başardı.

Bununla birlikte, 5G’nin kapsamı düzensizdir ve bu en yüksek hızı elde etmek için kentin çeşitli 5G direklerinin etrafında hareket etmek zorunda kaldıklarında. Yine de sürekli olarak 1Gbps civarında olma eğilimindeydi.

İngiltere’deki Londra’da 5G, testlerinde 200Mbps’den 550Mbps’ye kadar değişen hızlarla daha karışık bir çantaya sahip ve hala 4G’den daha hızlı, ancak Chicago’da gördüğümüz seviyeyle değil.

İngiltere’de ise 

EE, 5G ağını 30 Mayıs 2019’da altı şehirde açarak 5G ağını başlatan ilk İngiltere taşıyıcısıydı. 2019’un sonuna kadar 5G’yi 10 şehre daha getirme sözü verildi.

Vodafone, 3 Temmuz 2019’da, yedi şehirde 5G’yi başlattığında, 17 Temmuz’da da sekiz kasaba ve şehre inerken izledi.

O2 ve Üç ayrıca 2019’da 5G ağlarını başlatmayı taahhüt ettiler, ancak henüz her iki taşıyıcıdan da kesin bir çıkış tarihi almadık.

Üçü en azından Ağustos’ta başlattığı 5G ev genişbantı ve bu yılın ilerleyen saatlerinde mobil önerisi ile biraz ayrıntı verdi ve yıl sonundan önce 25 kasaba ve ilde 5G almayı planlıyor.

Hangi telefonlarda 5G mevcut?

2019‘da bir dizi 5G telefon duyurusu yapılmış, ancak şu anda sadece bir avuç mevcut ve seçim ülke ve taşıyıcı tarafından daha da sınırlandırılıyor.

ABD’de, Motorola’nın 5G Moto Mod’u, seçkin birkaç Moto Z el cihazına yeni nesil bağlantı sağlar, ayrıca Samsung Galaxy S10 5G ve de mevcuttur.

Galaxy S11’in İşlemcisi DDR5 belleği ve 5G modem destekleyebilir

İngiltere’de olanlar için şu anda beş adet 5G telefonu ele geçirebilirsiniz; Samsung Galaxy S10 5G, Oppo Reno 5G, OnePlus 7 Pro 5G, Xiaomi Mi Karışımı 3 5G ve LG V50 ThinQ 5G cep telefonlarıda 5G destegi bulunmaktadır.

5G ne kadar hızlı?

5G hızları yerler, ülkeler, taşıyıcılar ve cihazlar arasında değişecektir, ancak genel olarak beklediğiniz ortalama internet hızı 4G’de sunulanlardan çok daha yüksek olmalıdır.

İlk olarak kurulum yapılan ülkelerden Hem ABD’de hem de İngiltere’de ilk 5G ağlarını test edildiğinde ve karma bir veriler elde edilmiş.

Chicago’da 1.4Gbps, ancak yalnızca ‘ 5G shuffle ‘ı yaparsanız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir