Akıllı telefonum suya düştü ne yapmalıyım?

Açıkçası, önce telefonu sudan olabildiğince çabuk çıkarmanız gerekmektedir. Su ile teması ne kadar uzun kalırsa, çatlaklardan ve telefonun açıklıklarından içine daha fazla su girişi yapacaktır. Telefonu sudan çıkarttığınızda derhal yapmanız gereken bazı işlemler var ve su hasarını önlemek için kesinlikle yapmaktan kaçınmanız gereken işlemleri sizler için bir araya getirdik.

Sudan Çıkarttığınızda Ne Yapmamanız Gerekiyor

  • Telefonunuzu açmayın
  • Fişi takmayın / şarj etmeyi denemeyin
  • Herhangi bir tuşa basmayın
  • Sallamayın ve telefona vurmayın
  • Üflemeyin. Bu, telefonun daha önce ulaşmamış olduğu diğer iç kısımlarına su göndererek işlem sırasında daha fazla hasara neden olabilir.
  • Asla bir fön makinesi kullanmayın

Sudan Zarar Görmüş Telefonu Korumak İçin 10 Adım

  1. Telefonunuz kapalı değilse kapatıp dik tutun.

2. SIM ve microSD kartlarınızı yuvalarından çıkarın.

3. Telefonunuzun bataryası çıkıyorsa, arkasını açıp bataryayı çıkartabilirsiniz. Bununla birlikte, mevcut akıllı telefonların çoğunda çıkarılabilir piller bulunmadığından ve sökülmeleri zor olduğundan, en iyi adım uzman yardımı almak veya bir servise götürmek olacaktır.

4. Telefonunuzu kurutmak için bir bez veya kağıt havlu kullanın. Suyun etrafa yayılmasından kaçının çünkü bu, telefonun açık olan kısımlarına daha fazla su girmesine neden olabilir.

5. Su hasarı daha yüksek boyutlarda ise, çıkarılması zor olan çatlaklara sıkışmış suyu dikkatlice çekmek için bir vakum kullanabilirsiniz. Bunu yapmadan önce microSD kart, SIM kart ve batarya gibi parçaların çıkarıldığından emin olun.

6. Telefonu, çiğ pirinç dolu bir kilitli torbaya gömün. Pirinç sıvıyı emmek için ideal bir yöntemdir. Bu akıllı telefonları veya tabletleri kurutmak için yaygın bir seçenektir.

7. Telefonunuzu bir veya iki gün kurumaya bırakın.

8. Birkaç gün sonra, telefonu pirinçten çıkarabilir, bataryayı takıp açabilirsiniz.

9. Telefonunuz açılmazsa, şarj etmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, pil zarar görebilir. Yeni bir bataryayı deneyebilir veya akıllı telefonunuzu bir uzman tarafından kontrol edilmesi için bir servise götürmeyi düşünebilirsiniz.

10. Akıllı telefonunuz açıksa ve olması gerektiği gibi çalışıyorsa, sıra dışı bir şey fark edip etmediğinizi görmek için önümüzdeki birkaç gün boyunca dikkat etmelisiniz. Hoparlörleri kontrol etmek ve dokunmatik ekranın gerektiği gibi yanıt vermesini sağlamak için biraz müzik çalabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir