Akıllı Telefonunuz çalındığında ne yapmalısınız ?

Cep telefonunuz sizin için uygulamaların, oyunların ve müziğin güzelliğini birleştiren bir hazine olabilir. Ancak yanlış ellerde, dolandırıcıların her isteğini yerine getirmek için yeterli zenginliklere sahip hassas bilgiler de bulundurabilir.

Buna rağmen, bu değerli cihazlarımızı korumak için çok az şey yapıyoruz. Payment Cards and Mobile tarafından yapılan yakın tarihli bir ankette, akıllı telefon kullanıcılarının yarısı telefonlarını ekran kilidiyle koruma zahmetine bile girmiyor ve bu oran tabletlerde kullanıcıların 3/4‘ü civarına çıkıyor.

Neyseki hırsızlık olaylarını küçük şeyler yaparak büyük ölçülerde engelleyebiliyoruz. Bu yazımızda sizlere Akıllı Telefonlarınızı hırsızlıktan korumanın yollarından bahsedeceğiz.

1- Kilit Ekranı kullanın

Bu özellik her ne kadar hepimizin bildiği bir özellik olsa da birçoğumuz kullanmıyor. Bu nedenle listenin en üst sırasında bulunuyor. Ayrıca yeni nesil teknolojilerde bu kilit ekranları sadece 4 rakamlı pinlerden oluşmuyor. Parmak izi okuyucuları, Yüz hattı okuyucuları ve Retina okuyucuları gibi bir çok yeni özellikte elimizin altında bulunuyor.

2- SIM kartınıza PİN atayın

Ekran kilidiyle korunsanız bile, sahtekarlar SIM‘i akıllı telefonunuzdan çıkarabilir ve kendi kartlarından birine yerleştirebilir. SIM PIN olmadan, hırsızlar telefonunuza daha rahat bir şekilde erişebilirler. Etkinleştirildiğinde, SIM’iniz her çıkartıldığında ve yeniden takıldığında bir PIN gerekir.

3- Kilit Ekranınızı özelleştirin

Her ne kadar hırsızlıktan bahsetsek de, telefonumuzu sadece hırsızlar çaldığı zaman kaybetmeyiz. Diyelim ki telefonumuzu bir trende düşürdük ve yardımsever bir teyze telefonumuzu buldu. Teyze telefonu bize ulaştırmak istiyor ancak ekran kilidi nedeniyle bize ulaşamıyor.

İşte tam da böyle bir durum için Android cihazlarda kilit ekranı özelleştirmesi mevcut. Bu kilit ekranı özelleştirmesinde, kilit ekranına küçük bir notepad koyarak onun üzerine iletişim bilgilerinizi girebilirsiniz. Bu şekilde teyze size telefonunuzu rahat bir şekilde ulaştırabilir.

Bu özellik henüz iOS’ta doğrudan olmasa da, App Store‘da bu durum için uygun birkaç uygulama bulunuyor. Zevkinize göre bu uygulamalardan birini indirip kullanabilirsiniz.

4- Telefonumu bul uygulamalarını kullanın

Bir süredir Apple’ın “iPhone’umu Bul” uygulaması Google’ın bir adım ötesindeydi ve birçok iPhone ve iPhone sahibinin bir araya gelmesine yardımcı oldu.

Bu günlerde, Android Aygıt Yöneticisi, akıllı telefon piyasasının Google tarafı için de aynı şeyi yapıyor ve yakında Google Omnibox ile birlikte telefonumu bul uygulaması çok daha aktif bir şekilde Android cihazlar için de kaliteli bir biçimde çalışır hale gelecek.

Bu uygulama telefonunuzu bulmanıza yardım etmenin yanı sıra, telefonunuzdan bir alarm çalmanıza, ekranına bir mesaj bırakmanıza ve hatta uzaktan veri silme işlemine izin verir. Yine, telefon bul uygulamalarının yalnızca telefonunuz açık olduğu sürece kullanılabildiğini, zeki telefon hırsızlarının SIM’i çıkarmayı ve telefonunuzun gizli kalmasını sağlamak için telefonu kapatabileceğini unutmayın.

5- Verilerinizi yedekleyin

Telefonunuzun çalınması yeterince kötü değilmiş gibi verileriniz de cihazla beraber sizden çalınır. Eğer verilerinizi yedeklerseniz, verileriniz sizden çalınmış olsa bile en azından siz de onlara erişebiliyor olursunuz. Akıllı cihazlarda verilerinizi yedekleAkyebileceğiniz bir çok yol vardır. Çeşitli 3. parti programlar ve ya direkt cihazın üreticisinin sizlere verdiği imkanlar mevcuttur. Bu özellikleri mutlaka kullanmalısınız. Bu yedeklenen veriler üzerinde yapılan değişikliklerle beraber bugüne kadar bir çok çalıntı akıllı cihaz sahiplerine ulaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir