En İyi Ücretsiz Açık Kaynak Programları

1. LibreOffice 

LibreOffice, metin belgeleri, elektronik tablolar, sunumlar ve veritabanları için mükemmel uygulamalar içeren eksiksiz bir ofis yazılımı paketidir. Bunların hepsi en son Microsoft dosya formatları ile tam uyumludur, bu nedenle Word, Excel, PowerPoint ve Access kullanıcıları ile çalışan dosyaları paylaşmakta hiç zorlanmayacaksınız.

Bu, LibreOffice ve Microsoft Office arasında dosya almak / vermek zorunda kalırsanız, tüm ofis yazılım platformlarının yapamayacağı bir şey olursa, belge biçimlendirmenin yazdırma için uygun bir şekilde korunduğu anlamına gelir. Ancak, Office 365 ve G Suite gibi bazılarının aksine, bulutta çalışabileceğiniz bir ürün yerine indirilebilir bir üründür.

Belgeler, ücretli yazılım kullanılarak oluşturulanlar kadar keskin ve profesyonel görünür. İndirmek, kullanmak ve düzenlemek için yüzlerce şablon vardır.

2. GIMP

Güçlü ve esnek, açık kaynak kodlu bir görüntü düzenleyici GIMP, cüzdanınızı açmadan alabileceğiniz en yakın Adobe Photoshop uygulamasıdır. Katmanları destekler ve resimlerinizi geliştirmek veya sıfırdan yenilerini oluşturmak için gelişmiş araçlarla doludur.

Resimlerinizin her yönünü manuel olarak ayarlayabilir veya sadece birkaç tıklamayla şaşırtıcı sonuçlar elde etmek için düzinelerce özelleştirilebilir filtre ve efekt kullanabilirsiniz. GIMP, önceden kurulmuş, çok sayıda kullanıcı tarafından oluşturulmuş eklentilerle birlikte gelir ve daha fazlasını eklemek oldukça kolaydır.

GIMP’nin gücüne ihtiyacınız yoksa ve daha basit bir arabirim tercih ediyorsanız, özellikleri biraz daha hafif olan ancak ustalaşması kolay olan başka bir açık kaynaklı fotoğraf editörü olan Paint.NET’i inceleyin.

3. VLC Media Player

VLC Media Player, dünyanın en popüler ücretsiz medya oynatıcılarından biridir ve iyi bir sebepten ötürü – ek kodlayıcıları yüklemeye gerek kalmadan, üzerlerine atabileceğiniz herhangi bir ses dosyasını, video dosyasını veya medya akışını işleyebilir. VLC Media Player size, donanım yapılandırmanız için video ve sesi optimize etmenize izin veren oynatma üzerinde inanılmaz derecede kontrol sağlar.

VLC Media Player, podcast’lerin yanı sıra Last.fm ve TuneIn Radio gibi internet radyo istasyonları için idealdir. Ayrıca, uzantıların ve kaplamaların mükemmel bir arşivi vardır ve WYSIWYG Cilt Düzenleyici kendi özel tasarımlarınızı oluşturmanıza olanak tanır.

4. Shotcut

Harika bir açık kaynak video editörü arıyorsanız, Shotcut’a bir şans verin. İlk başta biraz göze çarpıyor olabilir, ancak isteğe bağlı araç çubuklarından bazılarını ekleyin ve yakında parmaklarınızın ucunda en güçlü ve kullanışlı özelliklerine sahip olacaksınız.

En iyi araçlarından bazıları, ses ve video için hızlı filtreler (tahribatsız ve farklı efektler elde etmek için katmanlı olabilir), gelişmiş beyaz dengeleme, mendiller ve diğer geçişler, renk derecelendirme, tıklat ve sürükle içe aktarma ve doğrudan düzeltme içerir ve kliplerin birleştirilmesi mümkündür.

5. Audacity

Bir ses editörü için paranız hazır olsa bile, açık kaynak alternatif Audacity ile kalmayı tercih edebilirsiniz. Ses dosyalarını kaydetmek ve hassaslaştırmak için ihtiyacınız olan hemen hemen tüm araçlara sahiptir ve içermediği tüm özellikler, geniş uzantı kataloğuyla bağlanabilir.

Audacity, profesyonel kalitede sonuçları sayesinde birçok podcast, müzisyen ve sesli kitap anlatıcıları için tercih edilen bir araçtır. Klipleri birleştirmek, ses bölümlerini kopyalamak ve yapıştırmak, gürültüyü ve diğer istenmeyen sesleri gidermek, vokalleri şarkılardan çıkarmak, frekansları değiştirmek, echo ve reverb gibi efektler uygulamak için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir