Android Otomatik Güncellemesi Yeni Kullanıcı Arayüzü, Karanlık Mod ve Asistan Entegrasyonunu Getiriyor

Android Auto, yıllar önce başlatıldığından bu yana ilk büyük güncellemesini aldı. Android Otomatik güncelleme, yeni bir düzen ve uygulama başlatıcısı, karanlık mod, yeni bir bildirim merkezi ve çok daha fazla özelliği içeren büyük bir güncelleme ile karşımızda. Bu güncelleme bazı kullanıcılar için kullanılabilirken, bazı kullanıcılar için hala açılmış değil. Güncellemenin önümüzdeki günlerde ve haftalarda tüm kullanıcılara açılması bekleniyor.

Thurrott, bu hafta bir gönderideki tüm yeni özellikleri açıkladı. Android Auto güncellemesi, uygulamalara daha kolay ve daha hızlı erişim sağlamak için yeni bir gezinme çubuğuyla ve tamamen değişmiş bir tasarım ile geliyor. Ayrıca hangi uygulamaların Google Asistan için destek sunduğunu görmek daha kolay olacak çünkü desteklenen uygulamalar artık simgelerinde Google Asistan tarafından desteklendiklerini gösteren küçük bir rozet taşıyacaklar. Asistan rozeti ile simgelere dokunmak, sundukları bilgileri duymanızı sağlar. Örneğin, Google Takvim uygulamasına dokunursanız sesli olarak ajandanıza ulaşabileceksiniz.

Güncelleme aynı zamanda yeni bir bildirim merkezini de beraberinde getiriyor. Böylece cevapsız aramaları ve okunmamış mesajları ve uyarıları görmek daha kolay olacak. Mikrofon düğmesine uzunca basmak veya “Hey, Google” demek, sesinizi kullanarak arama yapmanızı veya mesaj göndermenizi sağlayacak. Asistan ayrıca size bildirimlerinizi de okuyabilecek.

Android Police, Android Otomatik güncellemesinin getirdiği beş büyük değişikliği vurguladı. En belirgin değişiklik ise karanlık tema. Sonunda Google, daha karanlık ve daha koyu iç ve dış mekanlar için karanlık temasını çıkardı. Arayüz hala parlak vurgulara sahip ve yazı tiplerinin bir bakışta okunması daha kolay.

Yeni bildirim merkezi de akıllı telefonunuzdaki bildirimleri tamamlayıcı nitelikte olmuş. Güncelleme, bildirimlerin işleme biçiminde çok gerekli bir değişiklik getiriyor çünkü birden fazla bildiriminiz olduğunda yönetimi daha kolay olacak şekilde bildirimleri düzenliyor.

Ayrıca uygulama, üçüncü taraf uygulamalara erişmenizi kolaylaştırmak için tam bir uygulama listesi sunuyor. En son kullanılan dört uygulama en üstte, geri kalanlarda sırasıyla olacak şekilde bu listede sıralanıyor. Google ayrıca, Haberler, Hava Durumu ve Takvim gibi listedeki uygulamaların bazı Yardımcı özellikleri hakkında da bilgiler içeriyor.

Yeni güncellemeyle beraber eklenen Gezinti çubuğu, başka bir şey yaparken bile arka planda müzik çalmayı veya gezinmeyi kontrol etmeyi kolaylaştırır.

Asistan’ın, Takvim ve Podcast’ler gibi uygulamalarının yalnızca kullanıcının görevi tamamlamak için seslerini kullandığı taktirde işe yarar bir şekilde kullanılabileceği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir