iPhone’da 360 derecelik videolar nasıl çekilir ?

Şuan içinde bulunduğumuz akıllı telefonlar dünyasında hepimiz iPhone’ların harika kameralara sahip olduğunu duymuşuzdur. Peki ya günümüzde Facebook’tan da sıkça aşina olduğumuz 360 derece videoları iPhone’la nasıl oluşturabiliriz ? İşte bu haberimizde size, sıkça kullanılan birkaç metodu derledik…

1- iPhone’un kendisinde bulunan Panoramik Mod’u kullanın

Hangimiz bir dağ veya güzellik noktasının tepesinden 360 derecelik muhteşem bir görüntü yakalamak istemedik ki ?

Apple’ın iPhone’u mükemmel bir kamera uygulamasına sahip ve içinde mükemmel bir panoramik mod bulunuyor. Fakat Panoramik Mod’u kullandıysanız, iPhone’un kendi kamerası çevrenizin yalnızca 240 derecesini doğal olarak (kamera eklentisi olmadan) yakalayabildiğini farketmişsinizdir. Aynı zamanda videoyu oluştururken size çok farklı seçenekler sunamayabilir. Bu iyi bir başlangıç, ancak panoramik fotoğraflarınızı bir üst seviyeye çıkarmak için biraz yardıma ihtiyacınız var.

 

2- 360 derece videolar oluşturmak için sosyal medyayı kullanın.

Peki 360 ​​derecelik panoramalarınızla ne yapıyorsunuz? İlk seçenek, 360 derece dostu Facebook’a yüklemektir; bu, 360 derece videoyu farklı bir eklenti gerektirmeden, olduğu gibi kullanacaktır.

Videoyu yüklediğinizde, Facebook, sağ tarafa bir pusula simgesi koyar ve izleyiciler telefonda parmaklarını ekranda kaydırarak veya bilgisayardan fareyi kullanarak videodaki sahneyi taramak için tıklayıp sürükleyebilir.

Facebook ve YouTube’un 360º içerikli videolara bu kadar açık olmasına karşın, Instagram bu konuda hiç kullanıcı dostu değil. Ancak, Instapan uygulamasını kullanarak panoramik videolarınızı yüklemenize izin vermek zorunda kalabilir.

 

3- 360 derece uygulama ve yazılımı kullanma

Her ne kadar iPhone‘un kendi Camera uygulamasına dahil olmasa da, lensiyle 360 ​​derece çekim yapmak mümkün.

Bunu mümkün kılan fotoğraf alanındaki uygulamalardan biri ise 360 Panorama App. Bunun yanında, başka bir uygulama da, ekrandaki direktiflerle eski bir yöntem aracılığıyla  fotoğraflarınızı birleştirmenin bir yolunu sunan Pano. Bu uygulamayla çektiğiniz 16 fotoğrafı uygulamanın verdiği direktiflerle birleştirerek 360º video oluşturabiliyorsunuz.

Diğer bir seçenek olarak, birden fazla fotoğraf çekerek ve ardından masaüstü için ücretsiz Hugin panorama dikiş yazılımını kullanarak videoyu kendiniz bir araya getirebilirsiniz.

 

4- Elde 360 ​​fotoğraf ve video çekimi

iPhone ile çok sayıda harika fotoğraf çekmek ve bunları kendiniz birlikte dikmek mükemmel bir şekilde mümkün. Ancak, bu rotayı takip ederseniz hatırlanması gereken birkaç kural var. Öncelikle, bir dağın tepesi, bir binanın çatısı veya sıcak hava balonu gibi geniş, açık bir alan bulmanız gerekir. Etrafında çok az insan varsa veya en azından az sayıda hareketli insan varsa, aynı fotoğrafın birkaçında aynı kişinin görünmesini istemiyorsanız, çok daha iyi çalışır. Çektiğiniz her fotoğrafta dirseklerinizi ve telefonunuz göğsünüze yakın tutun; Sıradaki ilk ve son fotoğrafları elinizde veya normalde fotoğrafını çekmeyeceğiniz başka bir şey yapmak da akıllıca olacaktır, böylece panoramik olarak hangi fotoğrafların olması gerektiğini bilirsiniz.

 

5- Eller serbest 360 derece kayıt (Hands-free recording)

Gerçekten profesyonel bir görünüm için – ve 360 ​​derecelik bir video çekmekten bahsediyorsak – tripodun üzerinde iyi ve sağlam bir aparata ihtiyacınız var.

360 derece fotoğraf ve video çekmenizi, izlemenizi ve paylaşmanızı sağlayan Sphere uygulamasıyla, Motrr Galileo, iPhone’unuzu dikey yönde çeker ve birden fazla poz (multiple exposure) alır. Daha sonra otomatik olarak 360 derecelik panoramalar oluşturmak için bunları bir araya getirir.

Diğer seçeneklerden bazıları;BubbleScope, BubblePod ve Sidekick360 Plus MeFOTO.

 

6- 360 derece video oluşturma

Sadece iPhone kullanarak 360 derecelik videolar oluşturmanın en kolay yolu Splash veya Sphere uygulamalarıdır.

Splash videolar ve fotoğraflar Facebook‘a yüklenebilir ve stereoskopik modu, içeriğin uygun fiyatlı Google Cardboard sanal gerçeklik gözlükleri kullanılarak da izlenebileceği anlamına gelir.

 

 

7-  iPhone’un lensini geliştirin

iPhone’da 360 derecelik videoları oluşturmak için uygulamaları ve aksesuarları kullanmanın amacı, Ricoh Theta veya Samsung Gear 360 gibi pahalı 360 derecelik kameralardan kaçınmak içindir ve  iPhone için tam özellikli 360 derecelik aparatlar zaten bulunmakta.

Belki de en etkileyici olanı, Apple cihazlarına iPhone 6, iPhone 6S, iPhone 6 Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus üzerindeki Lightning portu üzerinden bağlanan ve doğrudan iPhone’dan panoramik fotoğraflar ve videolar çeken aynı zamanda canlı yayın yapabilmemizi sağlayan Insta360 Nano‘dur. Temel olarak iPhone’u vizör olarak kullanır ve iPhone’un eksikliğini doldurur; iki tane balık gözü lensi, biri öne bakacak ve biri geriye bakacak şekilde. 360 derece video ve fotoğrafları microSD karta kaydeder.

 

8- 3B oluşturmak için 360 derecelik görüntüleri kullanma

360 derece video yalnızca büyük manzaraları veya ekstrem sporları yakalamak için değildir; tek bir nesne veya kişi üzerinde yepyeni bir bakış açısı oluşturmak için de kullanılabilir. “Mekansal fotoğrafçılık” uygulaması Fyuse, tamamen 3D görüntüler oluşturmak için 360 derecelik film çekme yöntemlerini kullanmaktan biraz farklı. Bunların hepsinin biraz Live Photos gibi göründüğünü düşünüyorsanız, haklısınız – ve her Fyuse şimdi Live Photos olarak dışa aktarılabilir – ancak özünde bu bir tür 360 derecelik moddur. Geliştiricilere yararlı olup olmayacağı bilinmemesine karşın, uygulamanın sık kullanılacak yeni bir dijital uygulama olacağı tartışmaya açık, ancak bu uygulama kesinlikle 360 derecelik çekimlerde yenilikçi bir yaklaşım sergiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir