Android’te kullanılabilir alan nasıl açılır?

“Yetersiz depolama alanı ” mesajı Android telefonunuz veya tabletinizin ekranında görmek istemediğiniz bir mesaj. Özellikle de bebeğinizin ilk kelimelerinin videosunu çekmeye veya sabah bir Spotify oynatma listesini senkronize etmeye çalıştığınızda.

Biraz yer açmak için deneyebileceğiniz birkaç farklı yöntem var ve birkaç dakika içinde tekrar fotoğraf çekmeye ve müzik senkronize etmeye başlayabilirsiniz. İşte, çoğu Android cihazında disk alanını boşaltmak için bazı hızlı ipuçları.

android kullanılabilir alan hatası ile ilgili görsel sonucu

Kullanmadığınız uygulamaları silin

Ayarlar > Depolama > Uygulamalar adresine giderek hangi uygulamanın daha çok yer kapladığını görebilirsiniz fakat buradan uygulama silemezsiniz. Uygulama silmek için ise Ayarlar > Uygulamalar adresinden silmek istediğiniz uygulamaya tıklayıp “Kaldır” demeniz yeterli.

Uygulama önbelleklerini ve verilerini silin

Bazı uygulamaları telefonunuzda tutmak, ancak harcadıkları yerin miktarını azaltmak istiyorsanız, bu uygulamaların önbellek ve verilerini silebilirsiniz.

Yine, Ayarlar ve ardından Depolama> Uygulamalar bölümüne gidin ve her biri için iki seçenek göreceksiniz “Verileri Temizle” ve “Önbelleği Temizle”.

Fotoğraf ve videolarınızı Cloud’a aktarın

Cihazınızda çok fazla fotoğraf/video var ve silmek istemiyorsanız Cloud hizmetlerinden birini kullanabilirsiniz.Bu şekilde fotoğraf ve videolar cihazınızda yer kaplamaz fakat istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Tarayıcı verilerini temizleyin

Android telefonunuzda veya tabletinizde büyük olasılıkla Chrome yüklüdür, ancak diğer tarayıcılarda da benzer temizleme seçenekleri mevcut.

Chrome’da, menü düğmesine (üç dikey nokta) dokunun, ardından Ayarlar, Gizlilik ve Tarama verilerini temizle’yi seçin. Neyin temizleneceğini ve hangi süre boyunca seçileceğini seçebilirsiniz, ancak silinen verilerin bir kısmının Chrome’un mobil sürümü ile tarayıcının kurulu olduğu diğer cihazlar arasında senkronize edilebileceğini unutmayın.

Çevrimdışı kullanılan dizi ve filmleri silin

Müzik uygulamalarında olduğu gibi, film ve dizi uygulamalarında da unuttuğunuz çevrimdışı izleme için önbellekte saklanmış bir çok şey olabilir (yukarıda belirttiğimiz gibi, hangi uygulamaların en büyük alan kapladıklarını görebilirsiniz).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir