NFC nedir?

Apple Pay, Android Pay ve Amiibo gibi “tap-and-go” hizmetlerinin nasıl gerçekleştiğini hiç merak ettiniz mi? Aslında göründüğü gibi sihirli değil.

Peki tam olarak nedir? Basitçe söylemek gerekirse, NFC (Yakın alan iletişimi) olarak adlandırılan ve bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan iletişim kurulmasını sağlayan kablosuz veri aktarım yöntemidir. Kolay, hızlı ve otomatik olarak çalışır.

Ä°lgili resim

Nasıl çalışıyor?

Düşünülenin aksine oldukça basittir.Radyo frekansı tanımlama (RFID) teknolojisinden geliştirilen NFC çipi, bir kablosuz bağlantının bir parçası olarak çalışır. Başka bir yonga tarafından etkinleştirildiğinde, iki cihaz
birbirinden birkaç santimetre uzak tutulduğunda az miktarda veri aktarılabilir.

Bağlanmak için eşleştirme kodu gerekmiyor ve çok düşük miktarda güçle çalışan (veya pasif, daha az kullanarak) çip kullandığından, diğer kablosuz iletişim türlerinden çok daha verimlidir.

nfc ile ilgili görsel sonucu

Nasıl kullanabilirim?

Temassız ödemeler için kredi kartlarında bulunan NFC çipleri yeni bir şey değil. Ancak biraz daha yeni – ve kuşkusuz daha cazip – NFC , cüzdanınızın tamamını dijital hale getirmenin bir yoludur.Bu yeni dijital cüzdanınız akıllı telefonunuz ve hatta akıllı saatiniz olabilir.

Neredeyse her mobil işletim sistemi üreticisinin benzersiz NFC işlevselliği sunan kendi uygulamaları var. Android, aralarından seçim yapabileceğiniz en geniş çeşitliliğe sahip. En bilinen seçenek, Android telefonlar ve saatler üzerinde çalışan ve temassız ödemeler için cüzdanınıza erişmenizi sağlayan Android Pay’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir