Apple, AR Navigasyon teknolojisi için yeni bir patent aldı.

Apple, piyasada baskın olan Google Haritalar’ı gerçekten tehdit etmesini sağlayabilecek artırılmış gerçeklik teknolojisi için patent başvurusunda bulundu. Apple Maps patentine “artırılmış gerçeklik kullanarak navigasyon” adı veriliyor.

AR navigasyon patenti, bir ekranlı ve kameralı bir mobil cihazı kullanarak “bir kullanıcıyı en az iki konum arasındaki bir rota boyunca yönlendirmek için bilgisayar tarafından uygulanan bir yöntem” olarak açıklanıyor. Cihaz, aracın önündeki görüntüleri çekecek ve kullanıcının rotası hakkında bir sunucudan bilgi alarak bu bilgileri kullanıcı için derleyecek.

Kullanıcı aracını sürdükçe, teknoloji cihazın kamerası tarafından yakalanan görüntülerin üzerinde gezinme olanağı sunacak. Bu görüntüler üzerinde kullanıcı kendini AR teknolojisi ile birlikte sanki önüne çıkacak yolların üzerindeymiş gibi algılayıp o şekilde karar verecek. Firma bu sayede insanları görsel olarak destekleyerek daha doğru kararlar verebilmesini amaçlıyor.

Her ne kadar Apple Maps patenti, bu teknolojinin mobil cihazlarda kullanılacağını bildirse de, Cult of Mac sayfası, AR navigasyonunun, artırılmış gerçeklik gözlüklerinde çalışan bir uygulama ile birlikte Apple’ın hayalini kurduğundan çok daha senkronize ve uyumlu bir şekilde çalışabileceğini belirtiyor. Ancak, AR gözlüklerinin piyasaya sürülmesine daha çok var gibi görünüyor. Çünkü şirket bu projeyi geçtiğimiz günlerde askıya aldığını bildirdi.

Ek olarak, patentte açıklanan AR navigasyon özelliğinin bir gerçeklik haline geleceğine dair hiçbir garanti yok. Apple gibi şirketler, tüketiciler için asla gerçek bir ürün haline gelmeyen her türlü teknoloji için patent almaktadır.

Google hala navigasyondaki hâkim güç olmakla birlikte, Apple, birkaç yıl önce harita uygulamasıyla yaşadığı büyük soruna rağmen, kendi haritasını çıkarmaya çalışmaktan asla vazgeçmiyor. Alman haber kuruluşu Frankfurter Allgemeine, Apple Maps araçlarının gelecek haftadan başlayarak Eylül ayının ortasından itibaren Almanya’yı incelemeye başlaması gerektiğini bildirdi. Araçlar tarafından çekilen görüntüler, Apple’ın Google Sokak Görünümü sürümünü genişletmeye devam etmek için kullanılacak.

Apple Maps web sitesinde yer alan bir listeye göre, araçlar Kasım ayına kadar Japonya’nın çeşitli bölgelerinde fotoğraf çekecek. Ayrıca Apple haritalandırma çalışmalarını İngiltere, İrlanda, İtalya, Portekiz ve San Marino’da tamamlandı. Şirket, yıl boyunca ABD’de fotoğraf çekmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir