Apple, Siri kayıtlarının “küçük bir bölümünü” incelendiğini onayladı

Önce Amazon, sonra Google ve şimdi de Apple: Görünüşe göre dijital asistanı olan her şirket, kullanıcıların akıllı asistanları ve telefonları ile olan etkileşimlerini incelemek için insanları kullanıyor.

Bir sızıntıcı, Guardian’ı Siri ile ilgili uygulamaya bıraktıktan sonra, Apple, “Siri isteklerinin küçük bir kısmının” sözleşmeli işçiler tarafından incelendiğini, ancak kayıtların bir Apple ID’si ile bağlantılı olmadığını doğruladı.

Guardian ile temasa geçen anonim muhbire göre, konum, iletişim bilgileri ve diğer uygulama verileri gibi bilgiler kaydediliyor ve kayıtlara dahil ediliyor.

Apple, “Siri yanıtları güvenli tesislerde analiz ediliyor ve tüm gözden geçirenler, Apple’ın katı gizlilik gerekliliklerine uyma yükümlülüğü altında bulunuyor” diyor Apple, günlük Siri taleplerinin yüzde 1’inden daha azının bu şekilde gözden geçirildiğini sözlerine ekledi.

siri ile ilgili görsel sonucu

Kolayca dinleyebilmek

The Guardian’ın kaynağı, kayıtların çoğunun yanlışlıkla yapılan aktivitelerden geldiğini söylüyor: tıbbi detaylar, uyuşturucu anlaşmaları ve cinsel buluşmalarla ilgili konuşmalar tamamen görünüşte yakalandı ve incelendi.

Amazon Alexa ve Google Assistant’ta olduğu gibi, bu inceleme sürecinin amacı da doğruluğu artırmak olduğunu söylüyor Apple, işçilerin Siri’nin uygun bir şekilde ele alıp almadığına ilişkin olarak klipleri, yalnızca birkaç saniye uzunluğunda derecelendirmeleri gerektiğini söylüyor.

Siri dinleme mesafesindeyse, gerçek hayattaki insanların günlük konuşma sohbetlerinizi dinleyebilmesi hala biraz endişe verici. Şu anda, kayıtlarınızı bu şekilde gözden geçirmekten kaçmanın bir yolu yok.

Apple’ın kullanıcı gizliliğine odaklandığı göz önüne alındığında, kayıtları gözden geçirilmeden önce daha fazla anonimleştirmek veya kullanıcılara kayıtlarının nasıl işleneceği konusunda daha fazla seçenek sunmak için adımlar atabilir. Her zaman olduğu gibi, uygulamanın ışığa kavuşturulması için bazı araştırma raporları alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir