Apple Watch 6’da OLED ekran yerine mikroLED’ler olacak

Apple, Apple Watch için OLED ekranlarından microLED‘lere geçiş yapmayı planladığına dair uzun süredir devam eden bir söylenit vardı ve şimdi bu söylenti tekrardan gündemde hem de daha kuvvetli olarak.

Asya kıtası taraflarında çıkan bir söylentiye göre, Apple Watch Series 6‘nın microLED panelleri olacak. Apple’ın tedarik zincirine aşina olan kaynaklara atıfta bulunan Economic Daily News, microLED’li Apple Watch’ın önceki söylentilerin iddia ettiğinden çok daha erken olarak gelecek yıl hazır olabileceğini bildirdi. DigiTimes, geçen yıl Apple’ın Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi (TSMC) ile microLED’ler üzerinde, muhtemelen 2019’da piyasaya sürülmek üzere microwatch’larda çalışmayı planladığını bildirdi. Bloomberg’in haberine gore de Apple’ın gizlice kendi microLED’lerini gelecek cihazlara göre tasarladığını ve şirketin kendileri için üçüncü taraf tedarikçileri kullanmayacağını belirtti.

Haberlerde adı geçen tedarikçiler, Apple Watch Serisi 6’ya microLED paneller (veya daha sonra herhangi bir modelde kullanmak üzere) sağlamak için herhangi bir anlaşma yaptıklarını söylemdiler. Ancak şirketlerden biri ABD Economic Daily News‘de akıllı saat endüstrisi ile temas halinde olduklarını söyledi. Panellerin seri üretilmesi yaklaşık dokuz ay sürüyor. Bu da önümüzdeki yıl Apple Watch Serisi 6 serisinden önce bu LED paneli kesinlikle görmeyeceğimiz anlamına geliyor.

Apple’ın bir noktada OLED ekranlardan microLED panellere geçmesi bekleniyordu. Çünkü teknolojinin pil ömründe iyileştirmeler getirmesi ve şirketin daha ince, daha parlak cihazlar üretmesini sağlaması gerekiyor. Tabii ki, tüm Apple söylentilerinde olduğu gibi, bu söylentide de dereyi görmeden paçaları sıvamamalıyız. Geliştirilmekte olan tüm teknolojilerde olduğu gibi, aksilikler ve gecikmeler Apple Watch 6 için de olabilir, bu nedenle önümüzdeki yıl microLED panelli Apple Watch Serisi 6’yı göremeyebiliriz.

Bu arada, yaklaşmakta olan Apple Watch modelleriyle ilgili söylentiler devam ediyor. Raporlar genellikle bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi beklenen Seri 5’e odaklanıyor. Tekrar tekrar duyduğumuz ana söylenti, Seri 5’in önceki modellerden önemli bir ayrılığa işaret edeceği. Çünkü söylentilere göre sonunda iPhone’dan bağımsız olarak çalışabilecek bir Apple Watch olacak. App Store’a eklenecek olan yeni bir uygulama ile saate erişmek için iPhone kullanmadan doğrudan saate erişilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir