Autotune nedir?

Bir yüksek notayı mı kaçırdın? Autotune ile, sorun değil. Bir yazım denetleyici veya fotoğraf düzenleme yazılımı gibi bizi hatalarımızdan kurtarabilir, ses programı olan Auto-Tune bir şarkıcının kötü notalarını ve titreyen sesini düzeltebilir.

Her ne kadar program, en son Lady Gaga, T-Pain ve sayısız diğerleri gibi yıldızlarla pop radyoya egemen olan, robotik vokal tarzıyla tanınsa da, Auto-Tune aslında stüdyo ve konserlerde sanatçıların sesini mükemmelleştirmek için kullanılıyor.

Auto-Tune marka ve patentini alan Antares Audio Technologies pazarlama başkan yardımcısı Marco Alpert, “Açıkçası, [Auto-Tune kullanımı], radyoda duyduğunuz neredeyse tüm vokal performanslarda oluyor” dedi.

autotune ile ilgili görsel sonucu

Alpert, Auto-Tune’nın güzelliği, bir şarkıyı çaldıktan sonra kaydettikten zorunda kalmak yerine, bir şarkıyı kusursuzca kaydetmek için uğraşmak yerine, Auto-Tune’ın küçük pürüzleri temizleyebileceğini söyledi.

Alpert, “Şarkıcıların tekrar tekrar bir şarkı söylemek zorunda kalıyordu ve o zamana kadar performansın duygusal içeriğini yitiriyorlardı” dedi. “Auto-Tune, duygusal olarak harika bir performans sergileyen bir sanatçı için birkaç adım problemi olduğunda en sık kullanılan yazılım olabilir.”

Nasıl çalışıyor

Autotune kullanıcıları, bir referans noktası – örneğin bir ölçek veya belirli notalar – ve bu noktadan gelen türevlerin dijital olarak düzeltileceği bir oran belirler.

Bu oran dikkatli bir şekilde kalibre edilebilir, böylece ses referans aralığına sorunsuzca dokunarak bir ses “doğal” çıkar. Veya sanatçılar düzeltmenin hızlı ve yapay bir şekilde yapılmasını sağlayabilir; bu da pop, hip-hip, reggae ve diğer müzik türlerindeki öfkenin artması ve çarpıtılmasıyla sonuçlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir