Entomolog, Mars’taki böcek iddialarını geri çekiyor

Bu haftanın başlarında, Ohio Üniversitesi’nden William Romoser adında bir entomolog, birçok insanın kafalarını çizdiğini iddia ederek öne çıktı. Romoser, yıllar boyunca alınan Mars yüzeyinin görüntülerinden döküldüğünü ve içlerinde böceklerin gezegende yaşadıklarına dair kanıt bulduğunu söyledi.

Romoser’in iddiasına karşı yapılan tepki hızlı ve sert oldu. NASA bile Romoser’in bulgularını desteklemenin bir kanıtı olmadığını söyledi. Belirtilen entomolog o zamandan beri iddialarından uzaklaştı ve Ohio Üniversitesi artık konuyla ilgili medyaya katılmak istemediğini belirtti. Üniversite, Romoser’in bu iddiaları yaptığı basın açıklamasını yaptı.

Basın bültenini üniversite web sitesinden çekmenin yanı sıra, sürüm EurekaAlert gibi diğer sitelerden de kaldırıldı. Oregon Eyalet Üniversitesi’nden biyoloji profesörü David Maddison, Romoser’in bulgularına katılmıyordu. Maddison, Romoser’in gördüklerinin, insanları rastgele uyaranlarda kalıp görmeye yönlendiren bir pareidolia örneği olabileceğini belirtti. Maddison, böcekler konusunda özellikle pareidolia’ya sahip olduğunu, özellikle de on yıllarca dünyayı toplayan böceklerden bahsetti. Maddison, Romoser’in “tamamen inandırıcı” olmadığını belirten basın bültenindeki görüntüleri arayacak kadar ileri gitti. NASA, Mars’ta bu tür yaşamı desteklemek için yeterli oksijen bulunmadığına dair iddiaları desteklemek için hiçbir bilimsel verinin olmadığını söyledi. Romoser’in iddiasıyla ilgili olarak herhangi bir sonuç çıkıp çıkmayacağı belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir