NASA, dayanıklılığını test etmek için SLS roketinin yakıt deposunu bilinçli olarak kırdı

NASA mühendisleri, geçen hafta ne kadar dayanıklı olduğunu görmek için kasten Uzay Fırlatma Sisteminin yakıt deposunu kırarak geçirdiler. Süreç, özellikle bu faaliyetler için hazırlanan SLS roketinin test versiyonunu içeriyordu. Uzay ajansı bu testin sonuçlarını paylaştı.

SLS roketi NASA için muazzam bir girişimdir; tamamlandığında, aynı anda Ay’a kargo, astronot ve Orion kapsülü gönderebilecek tek roket olacak. Roket, NASA’nın 2024’te Ay’a geri dönme çabalarının yanı sıra derin uzay yolculuğu için gelecek planlarında kritik bir rol oynuyor.

SLS roketini içeren en son testlerden biri 5 Aralık’ta gerçekleşti; NASA mühendisleri roketin sıvı hidrojen tankının test versiyonunu basınca ne kadar dayanabileceğini görmek için aşırı uçuş yüklerine maruz bıraktılar. Uzay ajansına göre, yakıt tankı nihayet beş saatten uzun bir süre sonra beklenen uçuş yükünün yüzde 260’ının altına düştü.

Sonuç, açık sökülmüş dev bir siloya benzeyen şeydir. SLS Aşamaları Ofis şefi Neil Otte, “On yıllardır Uzay Fırlatma Sistemini uçuracağız ve itici tankın kırılması bugün, istenen görevlerimiz geliştikçe SLS roketini güvenli ve verimli bir şekilde geliştirmemize yardımcı olacak” dedi.

Sonuçta NASA, yakıt deposunun mühendislerin tahmin ettiği gibi kırıldığını söylüyor. Bu testten elde edilen veriler pek çok havacılık şirketinin kendi roket yakıt tanklarını tasarlarken sektöre bir bütün olarak fayda sağlamasına yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir