Çin, oyun bağımlılığına karşı kısıtlamalara gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son zamanlarda zihinsel bir sağlık bozukluğu olarak kategorize ettiği oyun bağımlılığı, hem psikolojik çevrelerde hem de hükümetlerde hala çok tartışılan bir konudur. Bazıları bunu zihinsel bir sağlık sorunu olarak nitelendirmek için hızlı olmasa da, özellikle etkilenebilir gençler için sorunlara yol açtığını inkar etmek zor. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Çin’in, çevrimiçi oyun oynayan küçükler söz konusu olduğunda, ülkenin oyun pazarındaki konumunu göz önünde bulundurarak biraz ironik olan bazı sert kısıtlamalar getirdiği bildiriliyor.

Yalnızca rakamlara göre, Çin dünyanın en büyük oyun pazarlarından biridir ve bu, oyun konsollarının  birkaç yıl önce ülkeye girmesine izin verilmeden önce bile öyleydi. Çin’in patlayan oyun pazarı, özellikle çevrimiçi oyunların yanı sıra PC ve mobil oyunların etrafında dönüyor ve eSport’ları çok önemli kılan ilk firmalardan biridir.

Şimdi de en azından küçükler ve çevrimiçi oyunlar için ağır kurallar uygulayan ilk kişilerden biri. 18 yaşın altındakiler saat 22:00 dan ertesi gün sabah 8: 00’e kadar çevrimiçi oyunlardan men edilir ve Ayrıca hafta içi sadece 90 dakika, hafta sonları ve tatil günlerinde ise üç saat oynamaya izin verilir.

Ayrıca Çin, 8 ila 16 yaşları arasındaki oyuncular için ayda 29 ABD dolarına ve 16 ila 18 yaşları arasındakiler için 57 ABD dolarına kadar çevrimiçi oyunlara harcama konusunda kısıtlamalar getiriyor. BBC’nin raporu PC ve mobil oyunlar için çevrimdışı oyunlar hakkında hiçbir şey söylemedi. Bunlar polise, hükümetin kontrol edebileceği şirketler tarafından yürütülen çevrimiçi oyunlardan daha zor olabilir.

Hem Çinli hem de yabancı oyun şirketleri, ürünleri için yaşa dayalı kısıtlamaları zaten uyguladılar ancak bunun Çin’in oyun bağımlılığı sorununu engellemede etkisiz kaldığı bildiriliyor. Bu yeni kısıtlamaların ne kadar etkili olacağı hala bilinmiyor, ancak ülke kısıtlayıcı yasalarıyla biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir