CPU nasıl overclock yapılır?

İşlemcinizi maksimum seviyeye taşıyın

CPU’nuzu nasıl overclock edeceğinizi öğrenmeden önce, kafanızı almak için birkaç temel ilke var. İlki ısıdır. Kaçınılmaz olarak, bileşenlere eklediğiniz daha fazla voltaj, bileşenin üreteceği daha fazla ısı.
İkincisi, elde etmeye çalıştığınız saat hızı ne kadar yüksek olursa, bu girişimi güçlendirmek için daha fazla voltaj gerekecektir. Yeterince mantıklı.
Ve üçüncü olarak, PC’nizin zararlı etkilerini görmeye başlamadan önce alabileceği kadar gerilim var. Bunlar, GPU’lar için kare hızlarında bir düşüş, CPU’daki işlemlerin bozulmasına yol açabilir, hatta hiç önyükleme yapamaz.
Bunlar, aslında, overclock’un temel sınırlarıdır. Tüm çipler eşit olarak doğar, ancak bazıları diğerlerinden daha eşittir. Çoğunlukla overclockçuların “Silikon Piyango” dan sözlerini duyarsınız. Kısacası, bu her işlemciyle üretim süreciyle ilgilidir.

Silikonun uygulanmasındaki küçük kusurlar, çiplerin ne kadar iyi performans gösterdiğine, hem voltajda bir artışa ve hem de maksimum yükte ne kadar ısı ürettiğine bağlı olarak bir varyansa yol açar. Seninkiyle şanslı olabilirsin, ya da yapamazsın.
0.2GHz frekans farkı arasındaki herhangi bir yerden, bazı durumlarda, overclock potansiyeline 1GHz’e kadar eşit olabilir.
Öyleyse, bazı açıklamaların bir satış sonrası soğutucusuna sahip olduğunuzu varsayalım (bkz. “Daha serin bir bölüm alma” bölümü), overclock yeteneğine sahip bir işlemci veya bileşeniniz (Intel ve herhangi bir AMD çipi için K / X serisi) ve BIOS’unuza nasıl ulaşacağınızı anlıyorsunuz, işte nasıl gidiyorsunuz.

CPU stability kontrol edin


Başarılı bir overclock sağlamak için, CPU’nun hem boşta, hem de maksimum yükte kararlı olduğunu bilmeliyiz. Bunu yapmak için Prime95 adlı ücretsiz bir yazılım kullanıyor olacağız.
Ayrıca, CPU’nuzun çıkış sıcaklığını doğru şekilde izlemek için bir program indirmek isteyeceksiniz. Bunun için, hem AMD hem de Intel çekirdeği ile çalıştığı için Core Temp kullanacağız.
Dışarıda alternatifler var – Corsair ve NZXT’nin ürünleri ile çalışan tescilli yazılımı var, ayrıca çoğu anakartın masaüstünden kullanabileceğiniz görüntülenebilir sıcaklık kontrolleri var.
Son olarak, herhangi bir program yüklemediyseniz, Real Temp GT sizin için olacaktır.

İşlemci çekirdek sıcaklığını kontrol edin


Bu programlar ayıklandıktan veya kurulduğunda, CPU’nuzun sıcaklığını izlemek için Core Temp’ı yükleyin.
Her zaman CPU’nuzun ne kadar sıcak çalıştığını iyi anlamak için en düşük çekirdek sıcaklığına bakın.

Stress testlerini çalıştır


Şimdi,% 100 oranında ne kadar sıcak çalıştığını görmek için CPU’nuzu stokta karşılaştırmak isteyeceğiz.
Prime95‘i başlatın, ” Just stress testing ” seçin ve ardından hangi stres testlerini yapmak istediğinizle ilgili bir seçenekler listesi vereceksiniz.
“Blend Test” ı seçin ve “OK” a basın.

Bios’a girin


Yaklaşık 5 ila 10 dakika sonra, sıcaklıklarınız stabilize edildikten sonra Prime95’e gidin. Üst çubukta “Test” i seçin ve “Dur” a basın, ardından PC’nizi yeniden başlatın ve BIOS’unuza girmek için klavyenizdeki o Delete tuşuna basın.
(BIOS’unuza girmek için tuşa basmanız cihaz satıcıları arasında farklılık gösterme eğiliminde olduğundan, erken giriş ekranınıza dikkat edin.)
Bu testte bir ASRock Z97 Extreme 4 anakart kullanıyoruz. Yani, UEFI, orada bulacağınız bazı üreticilere kıyasla biraz farklı olabilir, ancak temel ayarlar temelde aynı olacaktır.
Bios girmeniz için yardımcı tuşlar tablosu aşağıda yer almaktadır.

Marka – Model Boot Menüsü Kısayol Tuşu BIOS Giriş Tuşu
Acer Aspire 5742G F12
Acer Aspire E1-521 F12
Acer Aspire 6935G F12 (BIOS’tan bu özelliği açmak gerek) F2
Acer Aspire 5733Z F12
Asus GX501 Esc
Asus N56VZ Esc
ASUS N550JK Esc F2
Asus K53SD Esc F2
Asus X550LN-XO007D Esc F2
Asus X550VC F2
Asus X55C-SX039H Esc Del
Asus X550JX Esc
ASUS X550JX-XX099D F12 F2
Casper Nirvana TW8 F12 F2
Casper Nirvana One F12
Casper CN / CKY F12 F2
Casper CBL F7
Casper CND Esc
Chiligreen F2
Dell F12 F2
ECS H61H2-M2 F7 F2
Exper Ultranote Q5V-730 Esc F2
Exper M765S F2 F1
Fujitsu Lifebook AH531 F12 F2
Gigabyte G41MT-S2P F12
Grundig F11 F2
HP F10, Esc, F9
HP Pavilion g6-1070et F9
HP Pavilion g6 2302et Esc
HP Pavilion G6 F9 F10
HP 15-p211nt Esc F10
Lenovo G560 F12
Lenovo G500 Nova Tuşu
Lenovo Y70-70 Nova Tuşu
Lenovo Y50-70 F2
Lenovo Y510P F12 F2
Lenovo Z510 Nova Tuşu
Lenovo P580 F12
LG R480 F10
MSI F11 Del, F2
MSI B150M Bazooka F11 F2, Del
Monster F7 F2
Monster TULPAR T5 V4.1 F7 F2
Monster Tulpar T5 V18.1 F7 Del
Monster Abra A5 V7.1 F7 F2
Pegatron Anakart F11
Packardbell F2
Samsung F10, Esc, F9 F2
Samsung R522 F9
Sony Vaio Assist Tuşu
Sony Vaio VGN-NS11/S F11 F2
Toshiba Satellite L650 F12 F2
Toshiba Satellite L855-16X F12 F2
Toshiba P855 33N F12 F2
Toshiba F12 F2
Vaio VPCF117FX F12

 

Otomatik overclock için yapılması gereken


BIOS’unuzun içine girdiğinizde, hız aşırtma sekmesini bulun. Bizimkinde “OC Tweaker” olarak adlandırılmıştır. Bir kez, birkaç seçeneğiniz var.
CPU’nuzu overclock etmenin en kolay yolu, anakartın işin çoğunu yapmasına izin vermektir.
Çoğu üretici, yüklü CPU’ya bağlı olarak genellikle 4GHz’den 4.8GHz’e kadar hızaşırtma profilleri içerecektir.
Bu profillerden birini çalıştırmak için anakartın ayarlanması, herhangi bir kullanıcı girişi olmaksızın çipin bu frekansa overclock etmeye çalışmasına izin verecektir.
Bu özellikle hızlı bir çözüm olabilir, özellikle sadece bir muhafazakar overclock’ta (örneğin 4GHz’den 4GHz’e) çeviriyorsanız, ancak bu 4,8GHz bariyerinin ötesine geçmek istiyorsanız veya bu mümkün değilse Otomatik profiller aracılığıyla bu frekansa ulaşır.

Değerlerin değiştirilmesi


Daha fazla usta kullanıcı, manuel kontrolün gerçek hız aşırtmanın neyle ilgili olduğuna dair daha kapsamlı olacak. Basit tutmak için, tüm çekirdekler için elde etmek istediğiniz hedef numaraya CPU oranını veya çarpanını değiştirmek istersiniz.
Bu durumda bu 35.
Daha sonra çarpan, BCGK (veya “taban saati”) frekansı (genellikle 100) ile çalışır ve bu son 3.5GHz değerini oluşturur. Bu derste, sadece çarpanımızı değiştirerek, sadece 3.5 ile 4GHz arasında başlayan CPU’mızı overclock etmeye çalışacağız.

Maksimum işlemde test edin


CPU oranı çarpanını 40 olarak değiştirdikten sonra değişiklikleri kaydedin ve BIOS’tan çıkın. Windows’a önyükleme yapın, CPU sıcaklığınızı izlemek için Core Temp‘ı açın, daha sonra Prime95′i açın ve çipinizin maksimum yükte nasıl olduğunu görmek için “Seçenekler”, “İşkence Testi” ve son olarak “Karıştırma Testi” ni seçin.
En az beş dakika stabil ise, daha yüksek bir overclock elde etmek için çarpanın yukarı doğru başlayabiliriz.

Sınırı bulmak 

Bu noktada CPU’nuzu overclock etmek için, çarpanını tek tek arttırmak ve her zaman Windows’da stres testi işlemini tekrarlamak istersiniz, siz ilk başta ya bir Blue Screen of Death olsun ya da CPU’nuz başlar. termik olarak kendiliğinden.
İdeal olarak, termal limitinize ulaşmadan önce mavi ekrana geçmek istiyorsunuz.

Cpu Voltajı arttırmak

Mavi ekran sorununun üstesinden gelmek için Vcore voltajıyla çalışmaya başlamamız gerekiyor. BIOS’a geri döndüğünüzde, CPU Vcore Voltaj Modunu bulmak istersiniz.
Bunu “Sabit” olarak değiştirin. Bu noktada, CPU’nuzun ne kadar vampir aldığını ve insanların overclock yapmak için önerdikleri şey hakkında biraz araştırma yapmanız gerekebilir.
Her seferinde voltajı 0,01 volt kadar arttırmaya başlamak isteyeceksiniz, böylece başarılı bir şekilde önyükleme yapabilir, stres testi yapabilir ve hedef frekansta stabiliteyi koruyabilirsiniz.
Biraz daha rahat bir overclock aldığınızda, bir seferde kendiniz için 0,05 veya 0,1 oranında artan voltajlar bulacaksınız. Bu noktada CPU’nuzun farklı voltaj düzeylerine nasıl tepki verdiğini öğrenmekle ilgilidir.
Sonunda, ne kadar voltaj attığınıza bakılmaksızın, bir sonraki frekansa ulaşamayacağınız bir noktaya ulaşırsınız. Bu, overclock’unuzu 0.1 GHz ile geri çevirmek ve Vcore voltajını o frekans için son kararlı ayarlara geri döndürmek ve orada tutmaktır, çünkü bu son hızaşırtma işleminizdir.

Karşılaştırmaya geri dön

İstikrarlı bir overclock sağlamak için, uygun olduğunuzu düşündüğünüzde şimdi kıyaslama yapmalısınız. Bu, hastanın nasıl olduğuna bağlı olarak bir saatten tam bir güne kadar olabilir.
Son olarak, makinenizin en yüksek potansiyelle keyfini çıkarabilirsiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir