En iyi canlı yayın uygulamaları

Canlı yayın artık sadece büyük TV ağlarıyla sınırlı değil; Facebook ve YouTube gibi devler, son kullanıcılar için kendi canlı yayın hizmetlerini sunuyor,. Artık arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza, ve takipçilerininize canlı yayınlarla ulaşabilirsiniz. Hali hazırda piyasada çok sayıda canlı yayın servisi var ancak hangisi sizin için en iyisi? Bu seçimde sizlere yardımcı olmak amacıyla aşağıda bir liste hazırladık.

 

1- İnstgram Live

Instagram en popüler fotoğraf paylaşım uygulamalarından biridir ve diğer sosyal ağ uygulamaları gibi, canlı yayınlar oluşturmanıza da olanak sağlar.

Canlı akışı başlatmak için Instagram uygulamasını açın ve Hikaye ekle düğmesine dokunun veya hikaye sayfasını açmak için sağa kaydırın ve “Canlı video başlat” ı seçin. İşte bu, Instagram takipçilerinize, anında iletilen bir bildirim ile canlı bir akış başlattığınızı bildirir. Canlı yayın sona erdiğinde, “Yayını sonlandır” seçeneğine dokunabilirsiniz, ardından size canlı izleyen toplam izleyici sayısını gösterecektir. Ayrıca, gerçek zamanlı olarak izleyemeyenler için canlı akışınızı kaydetme ve sonraki 24 saat boyunca Instagram hikayesi olarak paylaşma seçenekleri sunar.

Instagram’ın varsayılan ayarları videoyu genel olarak herkesten gelen mesajlara ve izlenme isteğine izin verir. Bununla birlikte, canlı oturumunuzu özelleştirmek istiyorsanız, Hikaye Ayarlarına ulaşmak için canlı akış ekranının sol üst tarafındaki dişli simgesine dokunun, burada diğer insanlardan hikayeyi gizleme, arkadaşlarınızı canlı videoya katılmaya davet etme seçenekleriniz gibi özelleştirmeler mevcuttur. Diğer platformlardan farklı olarak sadece takipçileriniz canlı yayınınızı görebilir.

 

2- Facebook Live

Instagram’ın aksine, Facebook Live uygulamadan olduğu gibi internet sayfasından da kullanılabilir. Tasarım olarak Instagram’dan çok da farklı değildir. Ancak Facebook’ta canlı izleyicilerin aldığı çözünürlük ve toplam izleyici sayısı Instagram’dan daha gelişmiştir.

Facebook’ta canlı yayın yapmak için, uygulamanın sol üst köşesindeki kamera simgesine dokunun ve Canlı seçeneği için sağa kaydırın. Gönderiniz için bir açıklama ekleyebilir ve herhangi bir normal gönderi gibi yayını başlatabilirsiniz. Instagram Live’daki gibi, aynı zamanda bir arkadaşa davet atabilir ya da yayını belli kişilere gizleyebilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra canlı yayına başlamak için Canlı video başlat düğmesine dokunun.

 

3- Youtube Live Streaming

Facebook’ta olduğu gibi, YouTube canlı akışı da hem internet sayfasından hem de akıllı telefon uygulamasından kullanılabilir. Ancak, Facebook’un aksine, YouTube’da canlı yayın açmaya hak kazanmadan önce telefon numaranızı doğrulamanız ve kanalınızın “iyi durumda” olduğundan emin olmanız gerekir.

YouTube’da canlı yayın yapmak için uygulamayı açın ve sağ üstteki simgelerden “kamera” resmi olana tıklayın. İlk kez yapıyorsanız, telefon numaranızdan hesabınızı doğrulaması istenecektir. Doğrulamayı tamamladıktan sonra, istediğiniz oyunu ve ya yayınlamak istediğiniz içeriği seçebilir ve bir sonraki tuşa basabilirsiniz. Akış bağlantısını Facebook’ta paylaşabilir ve canlı akış penceresine geçebilirsiniz. Yüzünüzü canlı akışta göstermek veya gizlemek, mikrofonu kapatmak ve yorumları devre dışı bırakmak gibi özelleştirmeleri kullanabilirsiniz.

 

4- Periscope

Periscope, Twitter şirketi tarafından satın alınan, ilgi alanlarını, coğrafi konumu ve trend sayfasını temel alarak canlı içeriği paylaşmanıza olanak tanıyan bir canlı yayın uygulamasıdır. Yalnızca akıllı telefonunuzun ön ve arka kamerasını değil, Go Pro gibi harici cihazlardan da kullanabilirsiniz. Bir hesap oluşturarak başlayabilir veya mevcut sosyal medya bilgilerinizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Sağ alt kısımdaki canlı düğmeye dokunun ve canlı yayınınızın görünürlüğünü seçin, bir başlık ekleyin ve Canlı yayına geçin. Kullanımı bu kadar basittir.

Canlı yayın akışınızı özel veya genel olarak yayınlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu canlı yayın akışını Twitter hesabınıza bağlayabilir ve Twitter’daki takipçilerinize aktarabilirsiniz.

 

5- Livestream

Livestream, internetteki canlı etkinliklere daha fazla odaklanır. Popüler yayınları arayabilir veya kategorilere göre göz atabilirsiniz. Hayvanlar, yaşam tarzı, müzik ve spordan siyasete kadar değişen içeriklere sahiptir. Popüler kanalları ve bağımsız yayıncıları takip edebilirsiniz ve bu yayınları cep telefonunuzdan Facebook, Twitter, Livestream veya başka herhangi bir platforma aktarabilirsiniz.

Uygulamanın iyi yanı hiç bir reklam içermiyor olması . Ancak üyelik sistemiyle çalışan uygulamada, üyelik fiyatı 75 dolar gibi çok yüksek bir rakam.

 

6- Twitch

Twitch, videolar ve kliplerle birlikte canlı oyun içeriği sunan en popüler yayın hizmetidir.Platformda amatör oyun yayınları dışında profesyonel olarak oynanan eSpor maçları canlı olarak yayınlanmaktadır.

Twitch’te yayın yapmak için sağ üstteki profil simgesine dokunun, daha sonra Canlı Yayına Git düğmesine dokunun, akışın tanımını ve kategorisini girin ve akışa başla düğmesine basın. Mobil uygulamayla içeriğinizi yalnızca yatay olarak yayınlayabilirsiniz. Akış sırasında sohbeti gizleyebilir, sessize alabilir ve ekranı kilitleyebilirsiniz. İçeriği, yayınlandıktan sonra başka platformlarda paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir