En iyi Firewall (Güvenlik Duvarı) uygulamaları

1990‘larda Microsoft’un bir sorunu vardı: Windows, bilgisayar korsanlarının ve diğer çevrimiçi kötü niyetli yazılımlardan bilgisayarınıza ulaşmasını çok kolaylaştıran sonsuz güvenlik sorunundan muzdarip görünüyordu. Bu sorunla savaşmanın bir yolu, kötü niyetli ve / veya istenmeyen ağ trafiğini engelleyen ve tehlikeli yazılımların PC’nize gizlice girememesini sağlayacak bir güvenlik duvarı kurmaktı.

Böylece Microsoft, kendi güvenlik duvarını Windows’a kurmaya başladı, ancak sağlamlığının ‘en iyi çözüm‘ olarak ya da sadece yeterince iyi olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ediyor. Bugün bilgisayarlardaki tehlike daha da artarak devam ediyor. Siber saldırı potansiyeli hala çok büyük bir tehlike ve üçüncü parti yazılımların sisteminizi daha da güvenli hale getirebileceği olası bir çözüm olarak karşımızda duruyor. Bunlar, hangi Windows sürümünü kullanıyor olursanız olun kullanmayı düşünmeniz gerektiğini düşündüğümüz güvenlik duvarı uygulamalarıdır.

 

1- Zone Alarm Firewall

ZoneAlarm Free Firewall açık portları gizler, potansiyel olarak tehlikeli trafiği tanımlar, kötü amaçlı programları devre dışı bırakır ve yeni tehditler tespit edildiğinde gerçek zamanlı güvenlik güncellemeleri sağlayan DefenseNet‘e bağlanır. Ayrıca, bilgisayarınızı genel Wi-Fi ağlarında korur ve IDrive aracılığıyla 5 GB’lık çevrimiçi veri yedeklemesi sunar.

Yazılımı kurarken, Yahoo’yu varsayılan ana sayfanız olarak ayarlamak istemiyorsanız, her adımı dikkatlice okuyun; ‘Kurulumu özelleştir’ seçeneği oldukça iyi gizlenmiştir. ZoneAlarm bilgilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmamaya söz verirken, güvenlik duvarını etkinleştirmek için bir e-posta adresi de göndermeniz gerekir. Bu sizin için bir sorun değilse, ZoneAlarm Free Firewall, indirebileceğiniz en iyi ücretsiz güvenlik duvarıdır.

2- Comodo Free Firewall

Comodo Free Firewall, masaüstünüzün sağ üst köşesinde küçük bir pencerede oturur ve daha güvenli gezinmek için Chrome, Firefox ve Comodo Browser sürümlerine tek tıklamayla erişim sağlar. Başka programları da sanal alanda çalıştırabilirsiniz – eğer özgür yazılımla deneme yapmaktan zevk alıyorsanız, bu uygulamalar bazen pazarlık yaptığınızdan daha fazlasını sunar.

Farklı ağlar için izinleri kontrol etmek kolaydır ve belirli programlar için de kurallar oluşturabilirsiniz (gelen trafiğe, giden trafiğe veya her ikisine de izin verebilirsiniz). Viruscope, şüpheli görünen herhangi bir işlemin davranışını izler (normal virüsten koruma yazılımınız muhtemelen bu kapsama sahip olsa da) ve web sitesi filtreleme belirli siteleri engellemenizi sağlar.

3- GlassWire

GlassWire, tam olarak hangi programların ağınız üzerinden veri gönderip aldığını ve ne kadar olağandışı işlemin gerçekleştiğini gösteren ücretsiz bir güvenlik duvarıdır. İlk başta endişe verici görünebilecek miktarda bilgi bulunduruyor gibi gözükse de tüm GlassWire günlüklerini birkaç saniye içinde silebilirsiniz.

Yeni bir uygulama veya servis internet erişimi istediğinde size program tarafından haber verilir ve tek bir tıklatmayla buna izin verebilir veya engelleyebilirsiniz. Aslında, GlassWire Windows güvenlik duvarı üzerine inşa edilmiş bir arabirimdir.

GlassWire’ın premium sürümleri, web kameranızın ve mikrofonunuzun izlenmesi, bir aydan uzun süre kayıtların saklanması ve birden fazla uzak bağlantının izlenmesi gibi bazı ekstra özellikleri içerir, ancak temel kullanım için ücretsiz sürüm mükemmeldir.

4- TinyWall

TinyWall, yaptıklarından çok yapmadıklarıyla bilinen bir Firewall uygulamasıdır. Bazı ücretsiz güvenlik duvarlarının aksine, sizi her bir küçük sıkıntıda açılan pencereler ile bölmez.

TinyWall, herhangi bir uzman bilgisi gerektirmeden Windows’un kendi güvenlik duvarı özelliklerini iyileştirmek için tasarlanmıştır ve diğer paketlerle aynı beyaz liste özelliklerini sunarken – kullandığınız uygulamaların herhangi bir zorluk çekmeden çevrimiçi olabilmesini sağlamak için – açılır pencereler yerine kısayol tuşları veya listeler aracılığıyla görüntülenir.

TinyWall, adındaki “Tiny” yani küçük kısmı, sabit diskinizde sadece 1MB yer kaplamasından dolayıdır. Windows’un yerleşik güvenlik aracına bağlı kalmaya karar verirseniz kesinlikle çok faydalı bir ek uygulamadır.

5- OpenDNS Home

OpenDNS indirilebilir bir ücretsiz güvenlik duvarı değildir. Bu, koruma ağınızdaki herhangi bir cihaz için geçerli olup, günümüzün hiper bağlı evlerinde ve işletmelerinde faydalıdır.

OpenDNS Home, bilinen suçluları otomatik olarak engeller ve çocukları da kötü içeriklerden uzak tutmak için çeşitli içerik filtreleme seçenekleri sunar ve kimlik avı saldırılarını önlemeye yardımcı olur. Servis ücretsizdir ve her tür cihaz için eksiksiz kurulum talimatları vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir