Lenovo, PC pazarında liderliğini koruyor

Lenovo, PC pazar payında liderliğini koruyor, ancak Apple yetişiyor

Pazar istihbarat şirketleri IDC (International Data Corporation) ve Gartner’dan gelen son raporlar, Lenovo’nun PC satışlarında (masaüstleri ve dizüstü bilgisayarları içeren) söz konusu olduğunda liderlik etmeye devam ettiğini gösteriyor ancak Apple’ın ise yakalayabileceği görünüyor.

Bir bütün olarak PC endüstrisi, 2019 yılının ikinci çeyreğinde, bir önceki yıla göre % 4.7’lik bir artış olan 649 milyon adetin sevk edildiğini bildiren 2019 yılına sahip gibi görünüyor.

IDC, Intel’in işlemcilerinin daha kolay ulaşılabilir olması nedeniyle, bunun önceki tahminlerinden “çok daha yüksek” olduğunu belirtti.

IDC’den Jitesh Ubrani,Intel’in işlemcileri için tedarik, çeyrek boyunca belirgin bir şekilde gelişti ve çoğu PC üreticisinin eski siparişleri yerine getirmesine olanak sağladı, aynı zamanda kanallara sağlıklı bir yeni PC tedariği sağladı” dedi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret durgunluğunun da artması, Ubrani’nin “bazı tarifelerin artması tehdidinin bazı PC üreticilerinin bir miktar fazla masaüstü ve not defteri göndermesine yol açtığını ve böylece ikinci çeyrekte PC pazarını yapay olarak artırdıklarını belirtti. .”

Aynı zamanda, Windows 7’nin sona ermesine neden olmuş gibi görünüyor ; şirketler ve bireyler, Microsoft’un yaşlı işletim sistemine destek vermeye başladığı 14 Ocak 2020’den önce Windows 7 makinelerini geliştiriyorlar.

Lenovo ise halen  kral

IDC’ye göre, Lenovo, PC pazar payı konusunda % 25.1 büyüme ve % 18.2 büyüme ile lider konumda olmaya devam ediyor. 

HP sırasıyla % 23.7 pazar payı, ardından % 17.9 ile Dell ve % 6.6 ile Acer. Apple sadece % 6,3 ile ilk beşe girdi ancak IDC, Cupertino şirketinin % 9,6′lık bir büyüme kaydettiğini tahmin ediyor  bu da görünüşte durdurulamaz Lenovo dışında bir şirketin gördüğü en büyük büyüme.

‘Tahminler’ burada anahtar kelimedir, çünkü Apple artık Mac birim satışlarını rapor etmemektedir, bu da piyasa analistlerinin Apple’ın ne kadar bilgisayar sattığını onaylamasını zorlaştırmaktadır.

Fikir Farklılıarı olarak ise

Gartner’e göre, PC sevkiyatları da bu yılın ikinci çeyreğinde büyüdü, ancak 2018’e kıyasla sadece % 1,5 oranında arttı. Yine, Gartner, Intel’in işlemcilerinin artık daha kolay erişilebilir olduğunu gösteriyor.

Gartner’ın kıdemli baş analisti Mikako Kitagawa, “Intel CPU sıkıntısının, 18 aydır piyasada süregelen bir etkiye sahip olan rahatlama olduğuna dair işaretler var” dedi. “Kıtlık, küçük ve orta ölçekli satıcıları büyük ölçüde etkiledi ve büyük satıcılar avantaj sağladı ve büyümeye devam ederek pazar payını CPU’ları güvence altına almak için daha küçük satıcılardan uzaklaştırdı” dedi.

Raporlar arasındaki daha büyük bir fark, Gartner’ın Apple’ın IDC’nin tahminlerinden çok daha kötü bir yıl geçirdiğini, şirketin% -0.2’lik negatif bir büyüme gösterdiğini öne sürmesi. Gartner’a göre, Apple’ın Mac gönderileri 2014’ten bu yana en düşük seviyedeydi.

Apple raporlarındaki keskin fark, şirket bilgi sağlamadığında satışları tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Sadece Apple’ın kendisi bu yıl ne kadar iyi (veya ne kadar kötü) yaptığını gerçekten bilecek.

Bununla birlikte, Gartner’ın raporu, bazı yönlerden IDC’nin bulguları ile ilişkilidir. Lenovo,% 22,2 ile HP ve % 16,9 ile Dell üçüncü sırada yer alırken, Lenovo’yu% 25 pazar payıyla PC üreticilerinin zirvesine koyuyor. Bu büyük ölçüde IDC’nin raporuyla örtüşüyor.

Ancak Gartner, Apple’ı % 5,9 pazar payı ile dördüncü, Acer ise % 5,4 ile dördüncü sırada yer alıyor.

Bu farklı sonuçlarla, Apple’ın bilgi işlem bölümünün ne kadar iyi çalıştığı hakkında kesin bir fikir edinmek zor, ancak şirket % 6 pazar payında gibi görünüyor.

Lenovo’nun PC pazar payına liderlik etmeye devam ettiği ve PC pazarının bu yıl büyüdüğünden daha emin olabiliriz. Bununla birlikte, ABD / Çin ticaret savaşı hala devam ediyor, bunun ne kadar süreceğini kim bilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir