En iyi kameraya sahip akıllı telefonlar (Temmuz 2019)

Kamera denilince artık aklımıza profesyonel makinelerden çok telefonlar gelir oldu. Bunun en önemli sebebiyse, telefon kameralarının şu son 5 yılda inanılmaz bir hızla iyileşmesi. 5 kameralı yapılar, 4K video çekebilenler, yüksek odak oranları ve daha bir çok yenilik bizim artık bu şekilde tepki vermemizi sağlıyor. Bu yazımızda tam olarak bu günü baz alarak sahip olabileceğiniz en iyi kameraya sahip 5 telefonu sıralayacağız

1- Huawei P30 Pro

Listemizin en başında duyurulduğu günden beri herkesin ağzında olan ve bu ilgiyi hak eden Huawei P30 Pro var. Arkasında 40 Megapiksel netliğe sahip 4 kamerası, telefon endüstrisinde bir ilk olan 5x zoom özelliğine sahip periskop lensi, kaliteyi neredeyse düşürmeden geniş açılı çekim olanağı sunan ve time-of-flight çekim tarzı ile derinlik hissini çok gerçekçi bir şekilde yaşatabilen kamerası ile bu cihaz hali hazırda bulunan en iyi kameraya sahip telefon diyebiliriz.

 

2- Samsung galaxy S10 Plus

Daha fazlası her zaman iyi anlamına gelmez, ancak Samsung Galaxy S10 Plus’ın arkasına üçüncü bir kameranın eklenmesi kesinlikle bu telefonun, daha önceki modellerinden daha iyi çekimler yapmasına olanak sağlıyor. S10 Plus‘ın arkasındaki ultra geniş 16 MP kameranın daha büyüleyici ve ayrıntılı görünümler sunuyor. Diğer iki objektif – 12 MP çift pikselli ana kamera ve 12 MP telefoto atıcı – fotoğraf makinesinin ayarlarını çok iyi ayarlayabilen özel bir sinir işleme ünitesinin de yardımıyla sağlam sonuçlar veriyor. Samsung, çekimin arka planının renklerini kolayca bulanıklaştırmanıza ve değiştirmenize olanak sağlayan Live Focus efektleriyle de portre çekimlerini S10 Plus’ta, serinin önceki telefonlarına göre iyileştirmiş.

 

3- Apple iPhone XS

Apple, iPhone XS ile birlikte daha derin ve  büyük sensörler ekleyerek, önceki modeli iPhone X’ten yüzde 50 daha iyi bir kamera çekimini bizlere sunuyor. Sonuç olarak, düşük ışıklı ayarlarda gelişmiş fotoğraflar elde edip, iPhone XS ve iPhone XS Max cihazını Pixel 2 XL ile kamera bakımından neredeyse eşit seviyeye getirdi. Bu yeni modelde kullanılan algoritmalar yardımı ile artık kamera daha net bir şekilde nesneleri ve kişileri seçip ona göre tepkiler verebiliyor.

 

4- Google Pixel 3

Pixel 2 gectiğimiz senenin en iyi kameraya sahip telefonuydu. Pixel 3 ile Google, donanım bakımından bir değişiklik yapmadıysa da yazılım konusunda büyük bir atılım yaparak Pixel 3’te bizlere çok konforlu bir kamera sundu. Attıkları yazılımlarla kameranın yapay zekasını geliştiren ve bulanıklaştıma, uzaklaştırma, geniş çekim gibi özelliklerde büyük iyileştirmeler sağlayan Google, bu son telefonu Pixel 3 ile piyasadaki iddiasını sürdürmeye devam ediyor.

 

5- Google Pixel 3a

Pixel 3a‘nın bu listede bulunmasının sebebi hem ucuz hem de iyi bir kamera deneyimini bizlere yaşatabilmesi. Listenin geri kalan üyelerinden daha iyi bir çekim sunmasa da, bizlere sağladığı kamera AI teknolojisi ve zoom özellikler fiyat performans açısından onu listenin en yukarısına bile yerleştirdiğini söyleyebiliriz. Resmi olarak Türkiye’de satışa sunulmayacak olması ile bu modelin en büyük eksilerinden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir