ESO, Hygiea’nın cüce bir gezegen olabileceini söyledi

ESO astronomları, Hygiea adlı asteroide bakmak için Çok Büyük Teleskop üzerindeki SPHERE aracını kullandılar. Gözlemler, Hygeia’nın bir cüce gezegen olarak sınıflandırılabileceğini göstermiştir. Nesnenin, Ceres, Vesta ve Pallas’ın arkasındaki kayışlarda dördüncü en büyük asteroit olduğu söyleniyor. Hygiea özeldir ve güneş sistemindeki en küçük cüce gezegeni olarak Ceres’ten tacı alabilir. ESO ekibi, Hygiea’nın bir cüce gezegen olarak sınıflandırılmak için dört şarttan üçünü karşıladığını söylüyor.

Şartların sonuncusu, kabaca küresel bir şekle sokmak için yeterli yerçekimine sahip olmasıdır. Bu, SPHERE’in girdiği ve kullandığı yer; Ekip, Hygiea’nın neredeyse küresel olduğunu belirleyebildi. Cihaz ayrıca, Hygiea’nın çapını ölçerek 430km’nin üzerinde bir noktaya koydu.

Plüton’un çapı 2400 km, Ceres ise 950 km’dir. Ekip, beklenen büyük etki kraterini yüzeyinde bulamadı. Kraterin bulunması ve Hygiea’yı yarattığı etkiden kaynaklanmış olması bekleniyordu. İki darbe krateri var, ancak ikisi de Hygiea’yı oluşturacak kadar büyük değil.
Ekip, Hygiea’nın küresel şeklinin ve büyük asteroid ailesinin, 75 ila 150 km arasında büyük bir mermi ile büyük bir kafa kafaya çarpışma sonucu olduğunu tahmin ediyor. Şiddet etkisinin yaklaşık 2 milyar yıl önce gerçekleştiği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir