Facebook artık web’de sizi takip etmeyi bırakacak

Facebook, hangi üçüncü taraf web sitelerinin ve uygulamalarının tarama geçmişinizi gönderdiğini görmenize ve ileride bunları yapmalarını engellemenize izin veren bir araç tanıttı.

Şu anda İrlanda, İspanya ve Güney Kore’de bulunan özellik, mobil uygulamanın ayarlarında ‘Facebook Dışı Etkinlik’ başlığı altında bulunuyor. Facebook Pixel ve Facebook Login gibi takip araçlarını kullanarak hangi şirketlerin tarama alışkanlıklarınızla ilgili verileri paylaştığını görmenizi sağlıyor.

Çevrimiçi alışveriş yaparken biraz zaman geçirdiyseniz, Facebook’u ziyaret ettiniz ve baktığınız ürünlerin reklamlarına maruz kaldığınızda, bunlardan sorumlu bazı araçlar olduğunun farkında oluyorsunuz.

Gelecekte bu izlemeyi engelleyerek ‘Facebook Dışı Etkinlik’ özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak, The Guardian‘ın bildirdiği gibi, bu üçüncü tarafların zaten Facebook’a göndermiş olduğu verileri silmek mümkün değil.

Geçmişi temizle‘ etiketli bir seçenek var, ancak bu yalnızca bağlı verilerin hesabınızla olan bağlantısını kesecek. Bu, Facebook’un size özel hedeflenmiş reklamlar göndermek için tarama verilerinizi kullanamayacağı, ancak kullanıcıların ilgi alanlarını daha geniş bir resmini çekmek için kullanabileceği anlamına geliyor.

Bu, Facebook’a tam olarak hangi şirketlerin Facebook’a tarama alışkanlıklarınızla ilgili bilgi verdiğini ilk kez görebiliyor olmanız ve şeffaflığı memnuniyetle karşılıyoruz, ancak daha önce toplanmış olan verileri temizleyememeniz çok üzücü.

Bunu akılda tutarak, Facebook’un ‘Verileri temizle’ seçeneğini işaretlemiş olması oldukça yanıltıcı durumda. Umarım, önümüzdeki aylarda özellik küresel olarak yayılmadan önce ‘Verileri anonimleştir’ gibi daha doğru bir şeyle değiştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir