USB 4.0 hakkında neler biliyoruz? Ne zaman çıkıyor?

USB 4.0 Nedir? Ne Fark Yaratacak?

Herkese gelen en büyük fark, donanımınıza bağlı olarak USB (Thunderbolt olmayan) hızlarda %100 ile % 700 arasında bir atlama olacaktır.

Duyuru içinde, USB 4’ün Thunderbolt 3 ile (ayrıca USB 3.2 ve USB 2.0) uyumlu olacağı haberi geldi. Ayrıca Thunderbolt 3, daha önce, hızlı teknolojiye ekli ücretler olmadan, daha fazla şirketin kullanması için uygun olacak, bu yüzden şirketlerin özel ürünlerinde soruna neden olmadığı için daha az mazereti var.

Tom’s Hardware‘deki Paul Alcorn’e göre, Thunderbolt 3’ün USB 4’e entegrasyonu, hem veri hem de ekran protokollerinin eşzamanlı olarak aktarılmasını sağlıyor; yani 4K monitörleri ve harici Thunderbolt 3 cihazlarını, harici depolama veya GPU muhafazaları gibi PC’nize bağlanan tek bir kablo halinde.

usb 4.0 ile ilgili görsel sonucu

USB 4 ne zaman piyasaya sürülecek?

Geçtiğimiz aylarda duyurulan habere göre, USB Promoters eyaletinden bir basın bülteninin şu anda 50’den fazla şirket tarafından “son gözden geçirme aşamasında” olduğu söyleniyordu. Bu sürümün, “2019’un ortalarında yayınlanacak” durumunu ortaya koyuyordu.

Bu sürüm aynı zamanda USB 4 ile uyumluluk için yapılan USB Type-C Spesifikasyonunun güncellenmiş bir versiyonuyla da örtüşecektir. Bu aşamada erkek ve dişi USB 4 portlarının nasıl görüneceğini bilmiyoruz.

Bunların hepsi, bu yılki USB 4 portlarını görmeyeceğimizi gösteriyor, muhtemelen CES 2020’de ilk çıkışını yapacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir