Facebook, Avustralya’da beğeni sayılarını gizliyor

Mevcut sosyal medyanın her yerde olduğu gibi, uzmanlar ve şirketler potansiyel olumsuz etkilerini araştırıyorlar. Bu tür bir endişe alanı “beğenileri sayma” nın rekabetçi doğası ve diğer ölçülebilir etkileşimlerdir.

Facebook’a ait fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, şimdiye kadar Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, İrlanda ve Brezilya’da bireysel bir gönderinin ne kadar “beğenildiğini” göstermek için olan sayacı zaten devre dışı bıraktı.

Eylül ayının başında söylediğimiz gibi, sosyal medya devi aynı muameleyi birincil Facebook platformuna taşıyor ve artan sayıda kullanıcının değişimin önümüzdeki günlerde etkili olacağını göreceği Avustralya’da bazı şeyleri başlatıyor.

Değişimin detayları

Instagram’da olduğu gibi, kullanıcılar diğer kullanıcıların içeriğindeki beğenilerin sayısını göremez, ancak kendi yazılarında görebilirler. Aynısı, diğer görüntülemeler için olduğu kadar video görüntü sayımı için de geçerli.

Daha önce olduğu gibi, bunu yapmanın argümanı post zorlanmanın karşılaştırılması yoluyla zorbalığın temelini azaltmaktır ve bu Facebook’un kabul ettiği bir sorun, kullanıcıları hem birincil hem de Instagram platformlarında etkilemiştir.

Ayrıca, popüler gönderileri ortaya çıkarmak için daha organik bir yöntem sunmayı ve kullanıcıları mevcut etkileşimin sayısından ziyade tek başına liyakatlerine dayanmak için zorluyor.

Bu aşamada, değişiklikler yalnızca Avustralya’da denenmekte olup, bazı kullanıcılar zaten değişimi ve ülkenin geri kalanını izleyeceklerini görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir