Google Daydream, özellikleri ve daha fazlası !

Google Daydream VR artık mobilden bağımsız…

[Güncelleme: Yakın zamana kadar, Google Daydream VR yalnızca tek bir denetleyiciyi destekledi, ancak değişiklik ufukta görünüyor. 2018 Temmuz ayında, Google, Google Daydream VR ve Google Cardboard tarafından kullanılan yazılıma eşzamanlı çoklu denetleyici desteği ekledi.

Kullanıcılar bir ana denetleyici seçebilecek (hangisinin baskın eline bağlı olarak sağ veya sol) ve yazılım her ikisinden de girişi izleyecektir.

Google Daydream:

Google’ın mobil ve bağımsız cihazlar için yüksek kaliteli VR platformu
ne zaman çıktı? Şimdi neye mal olacak? Bağımsız kulaklıklar daha pahalı olsa da, Google Daydream View için yurtdışı fiyatı 99 $ / 99 £ olarak belirlenirken, ülkemizdeki güncel fiyatı 750 ₺.

Google Daydream nedir?
Google Daydream, Android yapıcının sanal gerçekliği (VR) doğrudan mobil cihazınız üzerinden aktarmaya yönelik bir platformdur. Ayrıca şimdi bağımsız kulaklıklar içerecek şekilde büyütüldü.

Google Daydream VR, Google Cardboard’dan çok daha sağlam bir platformdur (Cardboard’u önceki yazılarımızdan hatırlıyorsunuz değil mi?).

İnsanları düşük maliyetli, DIY kulaklıklı mikrofon seti ve esnek güç gereksinimi ile VR’ye dahil etmeyi amaçlayan Cardboard‘un aksine, Daydream VR, Android Oreo kullanıcılarına ve yakında Android‘i sağlama konusunda görüşlerini belirleyen çok daha tam özellikli ve daha üst düzey bir deneyim Optimum mobil VR deneyimi olan P kullanıcıları için daha da kullanışlı.

Google Daydream, pahalı bir HTC Vive veya Oculus Rift kulaklıklı mikrofon setine yatırım yapmak istemeyenler için heyecan verici deneyimleri sunmaktan ibarettir.

Ancak Daydream VR, Google’ın kendi donanım ve yazılımının ötesine geçiyor. Google, çoğu bağımsız cihaz olacak Daydream kulaklıklar oluşturmak için ortaklarla ekip oluşturdu ya da akıllı telefona veya bilgisayara bağlı olmayan kulaklıklar oluşturdu.

Şu anda, yine de, bir dış şirket ile ortaklaşa yapılan tek Daydream kulaklık, yukarıda belirtilen Lenovo Mirage Solo kulaklık.

Daydream’e başlamak ister misiniz?

Google,  Daydream uyumlu telefonla çalışan kendi uygun fiyatlı kulaklığına sahiptir.

Google’ın kendi kulaklığına Google Daydream View (2017) denir ve daha önce gördüğümüz diğer VR kulaklıkların aksine, Android işletim sistemi gibi önemli bir tasarıma sahiptir.

Telefonunuzu içeri kaydırmak için bir mandal var ve kulaklıklı mikrofon seti denetleyicisi dahil edilmiştir.

Google Daydream View’i bir gemi olarak düşünün. Kendi başına, sadece içinde merceklerin bulunduğu bir kutu. Ancak bir akıllı telefona geçin ve VR dünyasına taşınırsınız.

Daydream içeriği hala geride kalırken, kulaklıklı mikrofon setinin kendisi 99 $ / 99 £ (125 $ civarında) uygun fiyata gelen iyi oluşturulmuş bir aygıttır. Çoğu VR kulaklık gibi yüzünüzün ön tarafında ağır dursa da, takması nispeten rahat.

Özel Google Daydream View kulaklık setine ek olarak, geçen yıl Google, diğer cihaz üreticilerini Daydream VR cihazlarında kendi tanıtımlarını oluşturmaya davet etti. Şimdiye kadar, yalnızca Lenovo, bağımsız bir Daydream kulaklığı oluştururken tabağa yükseldi.

Google Daydream View ile yapabileceklerinize gelince, Netflix, HBO ve Hulu‘da Daydream’e hazır uygulamalar mevcut, ayrıca The New York Times da VR videoları için bir uygulama başlattı.

En seveceğiniz deneyimlerden biri, Daydream denetleyicisini bir değnek gibi kullanmanızı sağlayan Fantastic Beasts VR oyunuydu.

Tabii ki, Google Play’ler, Fotoğraflar, Haritalar, YouTube ve Google Chrome da dahil olmak üzere pek çok Google’ın VR için hazır olan uygulamalarını da bulacaksınız.

Bağımsız Daydream

Google IO 2017 boyunca, firma resmi olarak, belirli donanım ortaklarıyla birlikte bağımsız Daydream kulaklıkları piyasaya süreceğini açıklayan söylentiyi resmen doğruladı.

Bağımsız, Daydream deneyimini yürütmek için gereken tüm parçaların bu kulaklıkların içinde olduğu anlamına gelir. Telefona, PC’ye ve hatta herhangi bir kabloya gerek yok.

Bu erken ortaklar, Google’ın bir referans tasarımı oluşturduğu Qualcomm’u içeriyordu.

HTC, bağımsız bir Daydream VR kulaklığı inşa etmeye karar verdi, ancak sonunda kendi bağımsız VR kulaklığı olan HTC Vive Focus‘a odaklanmayı seçti.

HTC Vive Focus 2018’de gündemimize bomba gibi düşmüştü.

Ancak bağımsız Daydream VR rüyası, HTC’nin düşmesiyle bitmedi.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Lenovo, Daydream platformuna bağlanan ve henüz Lenovo tarafından üretilen bir kulaklık seti yarattı.

Telefonun olmadığı Lenovo Mirage Solo‘nın göze çarpan özelliği, Google’ın yeni WorldSense izleme teknolojisi, tüm hareket takibi ve bir akıllı telefonun sensör dizisinin sağlayacağı varlık hissini sağlayan bir dizi sensör.

Bununla birlikte, pahalı bir cihazdır ve 399 dolara  gelir ve gerçekten harika olması için daha fazla oyun ve uygulamaya ihtiyaç duyar.

Google Daydream performansı

Daydream, uygulanabilir bir VR seçeneği olması için bu üç sütuna ihtiyaç duyuyor: VR için optimize edilmiş akıllı telefonlar, saniyede 60 kare oynatmayı sürdürmek için çip üzerinde yüksek kaliteli bir sistem (SoC), gölgelenme ve gecikmeyi ortadan kaldırmak için düşük kalıcılığa sahip ekranlar, ve son olarak, varoluş duygusunu arttırmak için minimum gecikmeyle çalışan birinci sınıf sensörler.

Peki, bundan ne kadar bir performans bekleyebiliriz? Şey, bunun gerçekten içinde olan telefonun gücüne bağlı olduğunu düşünmekte haklısın.

Google’ın yeni Pixel 2 ve Pixel 2 XL telefonları Qualcomm Snapdragon 835 işlemciye ve 4GB RAM‘e sahip. Bu cihazların yüksek kaliteli VR deneyimlerini zorlamak için kullanıldığını iddia edebilirsiniz.

Dahası, Lenovo Mirage Solo, telefon görüşmelerinde veya harici uygulamalarda yakalanmayan kendi işletim sistemi olan bir Snapdragon 835 yonga seti, 4GB RAM ve Daydream işletim sistemi de içermektedir.

Mirage Solo, mobil VR deneyimini hem yeni hem de eski oyunlar için yeni bir seviyeye yükselten WorldSense izlemesine sahiptir.

Bilgisayar destekli bir cihazla aynı performansı bir Daydream kulaklığından almazsanız da, akıllı telefon ve bağımsız çalışan VR için bu oldukça iyi.

En azından Google Daydream View ile büyük bir fark göreceğiniz yer pil ömründe. VR telefonunuzun bataryasını oldukça hızlı bir şekilde boşaltır, bu nedenle VR’de uzun bir seans geçirmeyi beklemeyin, sonra telefonunuzu taşınabilir bir şarj cihazı olmadan gün boyu çıkarın.

Bir sonraki haberimizde uyumlu telefonları inceleyeceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir