Google Play Store “indirme beklemede” hatasının çözümü

Güncel indirmeleri ve güncellemeleri kontrol et

Çoğu zaman, Google Play Store’un beklemede olan indirme hatası, aynı anda güncellenen uygulamaların bulunmasıdır. Aynı anda birden fazla uygulama indiriyorsanız bunları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Örneğin bir gezintiye çıkmak için acilen uygulama indirmeniz gerekiyorsa;
 1. Google Play> Menü> Uygulamalarım gidin.
 2. Hangi uygulamaların güncellenmekte veya indirilmekte olduğunu göreceksiniz.
 3. İndirmeyi iptal etmek ve acil olarak ihtiyaç duyduğunuz uygulamayı almak için devam etmek için yanlarındaki X düğmesine basın.

  Bağlantını kontrol et

  Aptalca gelebilir, ama bu her zaman bakılması gereken ilk adımlardan biri olmalı. Wi-Fi kullanıyorsanız, bilgisayarınızda bir web sitesi açmayı veya burada internet hızınızı test etmeyi deneyin . Çalışıyor gibi görünüyorsa ancak yavaşsa, modeminizi yeniden başlatın veya ISS’nize başvurun. Normal çalışıyorsa, ancak Google Play uygulamanızı veya oyununuzu hala indirmiyorsa, geçici olarak verilere geçin.

  Verileri indirmeyi etkinleştirdiğinizden emin olun. Bunu yapmak için:

  1. Play Store’a gidin ve ardından sol üst köşedeki menü düğmesine (üç satır) dokunun.
  2. Ayarlar> Uygulama indirme tercihi> Herhangi bir ağ üzerinden seçeneğine gidin .
  3. İndirme işlemi normal olarak devam ederse, ev veya ofis ağınızda sorun var demektir. Modeminizi yeniden başlatın.

Depolama ve SD kartınızı kontrol edin

Google Play sorunları için iki ortak sorun tam depolama ve SD kartlardır. İndirme beklemenizden sorumlu olmadıklarından emin olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Genellikle depolama alanınız düşükse bir bildirim alırsınız.

 1. Soruna neden olabileceğinden hala şüpheleniyorsanız, Ayarlar> Depolama bölümüne giderek el ile kontrol edin .
 2. Boş alan açın kaldırarak kullanılmayan uygulamalar veya eski fotoğraf ve başka bir yerde yedeklenmiş videoları silme işlemi yapabilirsiniz.
 3. Ardından indirmeyi bir kez daha deneyebilirsiniz.

Hala beklemede ise, uygun şekilde yerleştirilmemiş veya ayarlanmamışsa, SD kartınız hatalı olabilir. İndirme işlemini iptal edin, ardından çıkarın, dikkatlice yeniden konumlandırın ve yeniden deneyin.

Cihazınızı yeniden başlatın

Herhangi bir şey indirmiyorsanız ve bağlantınız yeterliyse, ancak indirme işleminiz devam etmeyi bekliyorsa, cihazınızı yeniden başlatmayı denemelisiniz. Başka bir şık olmayan adım olabilir, ama şaşırtıcı derecede etkili bir adımda olabilir. Cihazınızdaki güç düğmesini basılı tutun, sonra yeniden başlat düğmesine dokunun.

Tarayıcınızla uygulamaları indirin

Uygulamalarınızı mobil veya PC tarayıcınız aracılığıyla alarak indirme beklemede olan problemi çözmeyi deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken resmi Google Play web sitesini ziyaret etmek ve Google hesabınıza giriş yapmak. Bunu yaptıktan sonra, arama çubuğuna istediğiniz uygulamanın adını yazın. Sonuçlar arasında bulun ve tıklayın.

Daha sonra sadece yükle tuşuna basabilirsiniz. Bir kez daha hesap şifrenizi girmeniz istenebilir. Bu işlem bittiğinde, bu Google hesabıyla ilişkili cihazların açılır listesinden istediğiniz bir cihazı seçebilirsiniz. İndirme bekleyen hatanın nedenine bağlı olarak çalışması garanti edilmez, ancak denemeye değer!

Google Play uygulama önbelleğini ve verilerini temizle

Yukarıdaki adımlar işe yaramadıysa, farklı bir şeyler denemenin zamanı geldi. Google Play Store uygulamasının uygulama önbelleğini temizlemek çoğu zaman birçok sorunu çözer, indirmeyi bekleyen sorunları içerir. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz. (Not: Android sürümünüze ve kullanıcı arayüzünüze bağlı olarak, adımlar farklılık gösterebilir.)

 • Ayarlar , ardından Uygulamalar .
 • Google Play Store’u bulun ve ona dokunun.
 • Devre Dışı Bırak, Güncelleştirmeleri kaldır ve Durdurmayı zorla düğmelerinin altında, Uygulama bildirimleri ve diğer seçenekler göreceksiniz. Depolama üzerine dokunun .
 • Google Play’in kapalı olduğundan emin olun ve ardından Önbelleği Temizle düğmesine basın.
 • Adımları tekrarlamak istemezseniz, verileri de temizleyebilirsiniz.

Son olarak, cihazınızı yeniden başlatmalısınız. Akıllı telefonunuz veya tabletiniz yeniden başlatıldıktan sonra, indirmeler artık beklemede olmamalıdır.

Sistem güncellemelerini kontrol et

İndirmeleriniz hala inatla beklemede mi? Bazen bir güncelleme veya güvenlik düzeltme eki gerekli olan tek şey olabilir. Cihazınızda şu anda uygun olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar’a gidin. Tamamen aşağı doğru kaydırın ve Hakkında> Yazılım güncellemeleri> Şimdi kontrol et üzerine dokunun . Bir güncelleme belirirse, yükleyin ve en iyisini umalım.

Google hesabınızı değiştirin

“İndirme bekleyen hatası” yardımcı olabilecek diğer yöntemlerden biri, Google Play Store ile ilişkilendirilmiş Google hesabını kaldırmak veya değiştirmektir. İşte bunun nasıl yapılacağı:

 • Ayarlar’a gidin ve Hesaplar ve senkronizasyonu bulana kadar aşağı kaydırın . Ona dokun.
 • Google hesabınızı listede bulun.
 • Ona dokunun ve Hesabı kaldır seçeneğini seçin .
 • Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Yedeklendikten sonra, Hesaplar ve senkronizasyon bölümüne gidin ve aşağıya doğru kaydırın.
 • Hesap ekle seçeneğini görmelisiniz . Ona dokunun ve eski hesabınızı yeniden ekleyin veya yeni bir tane ekleyin.
 • İndirme işleminizi yeniden deneyin.

Play Store güncellemelerini kaldırın ve yeniden yükleyin

Eğer çaresiz kaldıysanız ve hiçbir şey yardımcı olmuyorsa, daha verimli bir adım olabilir. Tüm Play Store güncellemelerini kaldırma. Bunu Ayarlar> Uygulamalar> Google Play Store> Güncellemeleri kaldır ile yapabilirsiniz . Play Store’u fabrika sürümüne değiştirmeniz istenebilir. Eğer öyleyse, Tamam’a dokunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir