Hongmeng OS Android’e karşı

Bir süredir biliyoruz ki Huawei Android işletim sistemi yerine kendi işletim sistemi üzerinde çalışıyor, ancak Hongmeng olan kod adının ötesinde bu konuda çok az ayrıntı vardı. Şimdi, Huawei’nin Hongmeng işletim sistemi ile Android işletim sisteminin karşılaştırmasını yapan önceki test uzmanlarının raporlarına sahibiz.

Hongmeng ve Android arasındaki farklılıklar nedir?

GizmoChina’ya göre test eden insanlar, Hongmeng ve Android arasındaki bazı farklılıkları ortaya çıkarmaya başladılar. Hongmeng’in, Amazon’un kendi Android versiyonunu yaratmasına benzer bir işletim sistemi olacağını zaten biliyoruz, bu nedenle farklılıkların yanında benzerlikler de olacaktır. Bu bilgilerin yanında şirket, bundan önce birçok Android uygulamasını çalıştırabileceğini söylemişti.

İlk açığa çıkan farklılıklar çok ta büyük olmayan şeyler. Boot ekranını biraz daha farklı olması ve ana ekran üzerinde Android’e oranla biraz daha fazla özelleştirme seçeneklerinin verilmesi gibi.

Hongmeng’in ikonları da Android’ten farklı görünüyor ve Huawei’nin kozmetik amaçlı birçok animasyon sağladığı test eden insanlar tarafından bildirilen bilgiler arasında. Bu, işletim sisteminin çok erken bir sürümü olmasına rağmen, ilk test cihazları sorunsuz çalıştığı, aynı zamanda yeni bir bildirim paneli ve büyük bir arama kutusu olduğu da yine elimize ulaşan bilgiler arasında. Ayarlar ayrıca yeni bir hatırlatma modu içerir ve kendini diğer mobil işletim sistemlerinden ayırmak için yeni bir zil sesi de içeriyor.

Kamera uygulamasının Huawei P30’da bulunanlardan daha az kontrolle çok basit olduğu bildiriliyor. Ancak bu, kameranın hayal kırıklığına uğratacağı anlamına gelmiyor. Çünkü hali hazırda Huawei P30 Pro kamera için dünyanı en iyisi.

 

Hongmeng’in Android’den daha hızlı olacağı düşünülüyor

Bu bilgiler, yakın zamanda gördüğümüz Android işletim sistemi ile Hongmeng işletim sisteminin tek karşılaştırması değil. Fransız Le Point ile yapılan röportajda Huawei CEO’su Ren Zhengfei daha fazla bilgi sundu. Pocket-lint, İngilizce röportajın bir metnini istedi ve daha fazla bilgi paylaştı.

Belki de en büyük bilgi ise Hongmeng’in Android’den yalnızca beş milisaniyelik bir gecikme ile de olsa daha hızlı bir şekilde saatlendiğidir. Bu, yalnızca Android’den değil, Apple’ın macOS’undan da daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Ren, Huawei’nin Android’in yerini almak için Hongmeng’i geliştirdiğini bildirmesine rağmen, Ren oldukça farklı olacağını söyledi. Aslında, sadece akıllı telefonlarda değil, bilgisayarlarda, yönlendiricilerde, ağ anahtarlarında, yönlendiricilerde ve diğer cihazlarda da çalışacağını söyledi. Buna dayanarak, BGR Hongmeng’in Google’ın Fuşya işletim sisteminin yerine Android’in yerine geçiyor gibi göründüğünü belirtti. Pocket-lint, Hongmeng’in aslında telekomünikasyon ağları için tasarlandığını ve “Nesnelerin İnterneti” olarak adlandırılan çeşitli bağlı cihazlar, hatta kendi kendini süren otomobiller için uygun olduğunu bildiriyor.

Ren’e göre, Huawei’nin en büyük sorunu bir uygulama mağazasının olmaması. Şirket kendi uygulama mağazası üzerinde çalışsa da, Android ve iOS ile aynı olan bir uygulama ekosistemini kurmalarının “yıllar alacağını” itiraf ediyor. Ayrıca, Hongmeng’i akıllı telefonlara uygulamak zorunda kalmayacaklarını ümit ettiklerini, ancak Google’ın Android’i kalıcı olarak yasaklanması durumunda da buna mecbur kalacaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir