İklim değişikliği beyin sağlığımızı etkiliyor

Küresel ısınma, memelilerde beyin gelişimi için gerekli olan esansiyel omega-3 yağ asidi mevcudiyetinde ciddi bir düşüşe yol açabilir. Daha yaygın olarak DHA olarak adlandırılan dokosaheksaenoik asit, öncelikle yağ asidi takviyesidir. DHA üretimi çoğunlukla biyokimyasal reaksiyonlara dayanır. Bulgular, DHA’nın potansiyel etkilerini araştırmak için matematiksel bir modelin kullanıldığı çeşitli Kanada üniversitelerinde araştırılıyor. Konuyu araştıran ekip, iklim değişikliğinin kontrol edilmediği en kötü durum senaryosunu bulmak için olası farklı küresel ısınma senaryolarını kullandı.

Iklim Değişikliği, Küresel Isınma, Çevre, Afet, Ekoloji

Çalışmaya göre, bu iklim değişikliği modelinde yerli balık üretimi, dünya nüfusunun yüzde 96’sının DHA ihtiyacını karşılamak için yeterli olmayacağı belirlendi. Sadece düşük nüfuslu ve yüksek balık üretim seviyesine sahip küçük ülkeler kendi DHA gereksinimlerini karşılayabilir.

Yeterli DHA seviyelerine erişim eksikliği, özellikle gelişmekte olan fetüsleri ve bebekleri etkileyen popülasyonları risk altına sokacaktır. Bu omega-3 yağ asidi beynin beyin korteksinde ve yapısında birincil bileşiktir ve ayrıca retinada ve ciltte hayati bir rol oynar. Asit diğer şeylerin yanı sıra kalp sağlığı için de önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir