İklim değişikliği vahşi sebzeleri yok etmekle tehdit ediyor

Yükselen sıcaklıklar, dünyadaki çeşitli mahsulleri etkileyerek bazı bölgelerde gıda güvensizliği ve kıtlık endişeleri doğurdu. Birçok çalışma büyük tahıl mahsullerine büyük ölçüde odaklanmış olsa da, yeni bir çalışma iklim değişikliğinin insanlığın en sık kullanılan ekili sebzelerinin vahşi sürümlerini de tehdit ettiği konusunda uyarıyor. Bu vahşi akrabaların çoğu, genetik bankalarda depolanmamakta ve ekolojik sebzeleri çevresel değişimler nedeniyle yok olma riski altında bırakmaktadır.

İnce olmasına rağmen, iklim değişikliğinin arkasındaki yükselen sıcaklıklar birçok ürün üzerinde gözle görülür etkiler yarattı. Bir bölgenin iklimindeki yalnızca küçük değişiklikler, çeşitli tarımsal çabalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve hatta daha az farkedilir, ancak yabani mantarlar ve mikroorganizmalar gibi şeyler üzerindeki etkileri daha az dikkate almaz.

Çiftçiler tarafından üretilen ve tüketicilere satılan sebzeler, ekili sebzeler olarak adlandırılır. Yabani sebzelerin, büyük boylar, çekici tatlar ve görünümler, belirli yetiştirme bölgeleri ve toprak tipleri için uygunluk gibi belirli nitelikler için kasıtlı olarak yetiştirilmesidir. İnsanlar genellikle bu sebzelerin vahşi türlerini yemiyorlar, ancak yeni ekili meslektaşlar üretmek için hayati önem taşıyorlar.

Uluslararası Tropikal Tarım Merkezi’nden (CIAT) yapılan yeni araştırmalar, kötü korunmuş birçok yabani bitki türünün, diğer şeylerin yanı sıra değişen iklimler nedeniyle tükenme riski altında olduğu konusunda uyarıyor. Eğer bitki bir gen bankasında dikkatli bir şekilde korunmazsa, neslinin tükenmesi sonsuza dek kaybedileceği anlamına gelir, insanların yeni sebze türleri yetiştirmek için sahip oldukları seçenekleri azaltır.

Örnek olarak, araştırmacılar yabani biberlerin yüzde 95’inin dünyadaki herhangi bir gen bankasında korunmadığını not ediyor – eğer bu bitkilerden biri iklim değişikliğinden tükenirse, genleri artık daha sert, daha esnek üretmek için uygun olmayacak aynı biberin ekili versiyonları. Aynı şekilde, yabani balkabağının yaklaşık yüzde 65’i gen bankalarından da kayıp.

Araştırmacılar, bu yabani sebzelerin, tahıl ürünleri mahsullerine göre daha az dikkat ve koruma aldıklarını, ancak bunun bir sorun olduğunu belirtti – insanlık, sağlığımız için bu sebzelere bağlı. Bitkileri doğal ortamlarında korumanın yanı sıra, araştırmacılar bu hayati bitkileri gen bankalarında muhafaza etme çabalarını da istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir