NASA, Jüpiter’de bir kasırga Teksas kadar büyük

Ölümcül bir tutulmadan kurtulduktan sonra, NASA’nın Juno uzay aracı şaşırtıcı bir keşif yaptı: Jüpiter’de başka bir siklon var ve Teksas’ın büyüklüğü hakkında. Siklon, gezegenin güney kutbunda yer almakta ve tümü bölgede kümelenmiş altı benzer fırtınaya katılmaktadır. Cyclone, 3 Kasım’da, uzay aracının 22’nci uçuşunda görevin başlamasından üç yıldan fazla bir süre önce tespit edildi.

Juno güneş enerjisiyle çalışan bir uzay aracıdır, yani çalışmaya devam etmesi için güneş ışığına bağlıdır. NASA, misyonun arkasındaki ekibin haftalar önce Juno’nun yörüngesinin Jüpiter’in gölgesine gireceğini ve bunun da uzay aracını sıcak tutamadığı için öldüreceğini söyledi.

Bununla birlikte, uzay aracı hızlı düşünmeye ve Juno’nun gölgeyi “atlamasına” olanak tanıyan tamamen yeni bir çözümün geliştirilmesinden dolayı yaşar. Hayat kurtarıcı manevranın diğer tarafında, ekibin çabaları için ödüllendirici yeni siklon keşfi geldi.

2016 yılının Temmuz ayında geri döndü, Juno ilk siklon keşfini yaptı: gezegenin güney kutbunda altı, klon dibinde ise dokuz siklon var. Araştırmacılar, bu dönen fırtınalar hakkında, bu dönen olayların esasen kalıcı olup olmadığı veya dağılıp dağılmayacakları gibi birçok sorusu vardı.

Yıllar sonra, siklonlar hala mevcuttur ve NASA listeye yedinci bir tane eklemiştir. Yeni keşfedilen bu siklon Teksas’tan daha büyük, fakat bu onu kardeşlerine göre daha küçük yapıyor. Yukarıdaki görüntünün gösterdiği gibi, diğer fırtınaların bir kısmı tüm ABD’nin büyüklüğündedir ve onları gezegenimizde gördüğümüz her şeyin ötesinde kitlesel hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir