İnsanların ilk lazer ultrason görüntüleri üretildi

Ultrason basit bir prosedürdür, ancak mevcut teknolojinin ideal olmadığı zamanlar vardır. Teknik, bir probun cilde itilmesini gerektirir. Ultrason yapılması gereken, ancak hastanın bebeklerde veya yanık kurbanlarında olduğu gibi cildine karşı probları tolere etmediği durumlarda daha iyi bir teknik gerekliydi.

MIT yeni bir yöntem geliştirdi ve lazer ultrasonu kullanarak insanların ilk görüntülerini üretti. Yeni teknik, hastanın içini görmek için vücuda temas gerektirmez. Teknik, göz ve cilt için güvenli bir lazer sistemi kullanır. Sistemdeki bir lazer, vücuttan sıçrayan ses dalgalarını uzaktan üretir. İkinci lazer yansıyan dalgaları uzaktan algılar ve bunlar geleneksel ultrasona benzer bir görüntüye dönüştürülür.

Testlerde, araştırmacılar birkaç gönüllünün ön kollarını taradılar ve kas, yağ ve kemik gibi doku özelliklerini cildin yaklaşık 6 cm derinliğine kadar gözlemleyebildiler. Görüntüler konvansiyonel ultrason ile karşılaştırılabilir ve yarım metre uzaklıktan gönüllüye odaklanan uzak lazerler kullanılarak üretilmiştir.

Ekip, su tarafından yüksek oranda emilen bir dalga boyu olan ve göz ve cilt için güvenli olan 1.550 nanometre lazer kullanıyor. Sistemlerdeki darbeli lazer, ikinci sürekli lazer gibi 1.550 nanometreye ayarlanmıştır. İkinci lazer, ciltteki yüzey titreşimlerini ölçen bir hareket dedektörüdür.

Lazerler, yağ, kas ve doku sınırlarının açıkça görülebildiği görüntüler üretir. Ekip tekniği iyileştirmeyi ve ince özellikleri çözmek için geliştirmeyi planlıyor. Ayrıca lazerin algılama yeteneğini geliştirmek istiyorlar. Yolda, birimleri taşınabilir bir cihaz olarak dağıtmayı umuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir