NASA: Aksaklıkların yörüngesinden sonra Boeing Starliner, ISS’ye ulaşmayacak

NASA, Boeing’in CST-100 Starliner’ı bu sabah başarılı bir lansman yapmış olabilir, ancak uzay aracı planlanan yörüngesine ulaşamadı. Misyonun Starliner’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’na açılış uçuşu olması gerekiyordu, ancak Atlas 5 roketinden ayrıldıktan sonra işler ters gitti.

Ayrıldıktan kısa bir süre sonra Boeing, Starliner’ın nominal olmayan bir yerleştirme olduğunu doğruladı. Uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu ile doğru bir şekilde buluşması için gereken yanık planlandığı gibi gerçekleşmedi.

Görev, yaklaşık 40 saniye süren bir yörünge yerleştirme yanması çağrısı yapmıştı. Bu, uzay aracının yörüngesini bir daireye getirmek ve böylece ISS ile tanışmak için yola çıktı. Starliner’ın pozisyonu istikrarlı olsa da, Boeing doğru yolda değildi. NASA, ISS’ye ulaşmayacağını söylüyor.

Boeing uzay aracı kontrolünü korudu ve Starliner’ın uçuşunu en iyi nasıl yöneteceğini anlamaya çalışıyordu. Ekip, güneş enerjisi altında şarj edebilmesi için güneşe doğru güvenli bir yörüngeye oturtmayı başardı. Bununla birlikte, yanık CST-100’ü orijinal plana sadık kalması için yeterli uçuş itici olmadan bıraktı.

Şu anda, Uzay ve Lansman Başkan Yardımcısı Boeing’den Jim Chilton, planın Starliner’ı 48 saat içinde düşürmek olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, daha uzun süre kalmak ve daha fazla test hedefi tamamlamak güvenliyse, Boeing bunu yapacaktır.

Misyonu bitirmek için hayal kırıklığı yaratan bir şey, en azından Boeing’e mürettebat uçuşlarına başlamak için önemli bir adım olmasıydı. SpaceX ile birlikte şirket, NASA tarafından 2014 yılında mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyan iki firma olarak seçildi, bu da onu daha uygun maliyetli hale getirdi ve yörüngeli araştırma platformunun ticari kullanımına yol açtı.

Bu Starliner görevi planlanmaya başlamış olsaydı, bir sonraki adım 2020’de bir zamanlar mürettebatlı bir test uçuşu olacaktı. SpaceX de benzer bir yol haritasına sahipti. Doğru yörüngeye ulaşamamanın bu programı nasıl etkileyebileceği belirsizdir. Bununla birlikte, bir NASA basın toplantısında, anomali keşfedildikten kısa bir süre sonra, mürettebatın Starliner’e katılmış olduğunu, bir yazılım sorunu olarak tanımlanan şey için düzeltilmiş olma şansı olduğunu ileri sürdü.

Güncelleme: NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, Starliner’in bu görevde Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaşmayacağını doğruladı. Bunun yerine, 22 Aralık Pazar günü Dünya’ya dönecek ve Beyaz Kumlara inecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir