InSight Mars tekrar harekete geçti

Cihaz, yavaşça Mars yüzeyine daha da iterek, binlerce vuruş yapmak için tasarlanmış bir iç çekiçe sahiptir. Bu yılın başlarında, cihaz yüzeyin sadece 30 cm altına ulaştıktan sonra sıkışmıştı. Enstrüman için derinlik hedefi 5 metre idi.

NASA mühendisleri aylarca cihazın nasıl tekrar hareket etmesini sağlamaya karar vermeye çalışıyorlardı. Bu ayın başlarında, sürtünmeyi artırmak ve sondayı tekrar hareket ettirmek için cihazı deliğin bir tarafına sabitlemek için iniş robotunun ucundaki kepçeyi kullanmakta başarılı oldular. Robotik kol taşındıktan sonra ilerleme devam etti.

25 Ekim’de, ekip cıhazı 150 vuruş darbeli iki set yapma emri verdi. Çekiç hareketi, takımın, cihaz delikten daha önce olduğu yere kıyasla yarıya kadar ittiğini umduğu ters etki yarattı.
InSight ekibi, bir ön değerlendirmenin, probun yerden geri çekilmesinin ana nedeni olarak beklenmeyen toprak özelliklerine işaret ettiğini söyledi. Probun geri çekilmesinin olası bir nedeni, toprağın köstebek önündeki deliği doldurmasıdır. Köstebek ile yaşanan aksamalara rağmen NASA, emisyonun çok iyi çalıştığını ve köstebekün görev başarısı için Seviye 1 gereksinimi olmadığını söyleniyor. Köstebek, iyi işleyen sismometreyle birlikte görevdeki iki ana araçtan biriydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir