Instagram beğeni saklama özelliğine 6 ülkeyi daha ekledi

Facebook, fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram, kullanıcılarını platformlarında daha rahat hale getirmek için önemli bir adım attı. Instagram şu anda 6 ülke için “Fotoğrafa beğeni atma” özelliğini kapatma özelliğini getirdi.

Sosyal medya platformu, bir yayının ne kadar beğenildiğini gösteren bildirimi kaldırma adına adımlar atıyor. Bu özellik bazı kullanıcılar için önemsiz gibi görünse de, etkinliğini ölçmek için bir gönderinin aldığı beğenilerin sayısını izleyen kullanıcıları rahatsız etmiş olabilir. Instagram fotoğrafların beğeni özelliğini gizleyerek, kullanıcıların platformlarında daha rahat olmalarını hedefliyor. Instagram sorumlularından Mia Garlick tarafından yapılan bir açıklamada “Instagram’ın insanların kendilerini ifade etmede kendilerini rahat hissedebilecekleri bir yer olmasını istiyoruz. Bu testin bir gönderinin ne kadar beğenileceğinin baskısını ortadan kaldıracağını umuyoruz, böylece sevdiğiniz şeyleri paylaşmaya odaklanabilirsiniz ”. sözleri yer aldı.

Testin Planlanmış Bitiş Tarihi Yok

Şirket, bu testi Mayıs 2019’da Kanada’da başlattı ve şu anda itibariyle bunun için planlanmış bir bitiş tarihi yok. Kullanıcı konforunu arttırmaya yardımcı olmak için çaba sarf etse de, aslında bundan daha köklü olabilir. Örneğin bir kullanıcı takip ettiği sayfanın bir gönderisi üzerindeki beğeni sayısını göremezse, gönderinin kaç kişinin yararlı bulduğunu göremeyecektir. Bu durumda kullanıcı emin olamadığı için gördüğü gönderinin kalitesini sorgulayacaktır. Bu, işletmelerin reklamlarını Instagram üzerinden rakiplerine göre gösterme becerisini büyük ölçüde engellemektedir. Bu özelliğin kalıcı olup olmayacağı ise henüz kesin değil

Sosyal Medyanın Toplum Üzerindeki Etkisi

Sosyal medyanın topluma etkileri neredeyse her gün daha belirgin hale geldiğinden, Instagram’ın hamlesi bu olayda büyük bir önem arz ediyor. Sosyal medyada çok fazla zaman harcayan insanlarda zihinsel sağlığın bir süre sonra bozulduğu bilimsel olarak belgelenmiş bir olgu. Ayrıca sosyal medyada yapılan intihar yayınlarını ve bu yayınları izleyenlerin üzerinde oluşan psikolojik baskı da bir gerçek. Facebook, Twitter ve diğer platformlar bu konuda uzun süredir insanlar tarafından ateş altında bırakılıyor. Bu nedenle instagram’ın bu hamlesiyle insanların sosyal medya hesaplarından çok fazla dikkat çekecek kötü şeyler yapması da engellenmeye çalışılıyor olabilir.

Peki ya iş sahipleri ?

Instagram, beğenilerin gizlenmesinin işletmelerin hayranlarının reklamlarıyla olan etkileşimlerini ölçmelerini etkilemeyeceğini söylüyor. Bu bir dereceye kadar doğru olsa da, kesinlikle firmalar arasındaki rekabete etkisi olacaktır. Çünkü rekabet içinde olan iki firma birbirlerinin reklamlarına kullanıcıların nasıl tepki verdiğini ölçemeyecek hale gelecektir.

Tabii ki bunlar hala spekülasyonlardan ibaret. Bu test süreci boyunca Instagram biz kullanıcıları süreç hakkında bilgilendirmeye devam edecektir. Bizde bu haberleri sizlere aktarmaya çalışıyor olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir