Instagram önümüzdeki hafta başlarında ABD’de gizlenme beğenilerini test edecek

ABD’de bulunuyorsanız, gelecek haftadan itibaren Instagram’da göründüğü gibi görünen yazılarda büyük bir değişiklik göreceksiniz: en azından bazı hesaplar için görünür ‘beğeniler’ görünmeyecek. Şirket, diğer bazı ülkelerde de benzer testlerin ardından ABD’deki gizli beğenileri test etmeye başlamayı planladığını onayladı. Ne bekleyeceğinizden emin değil misiniz? Bu oldukça basit.

Şimdiye kadar Instagram, Brezilya, Kanada, Japonya ve diğerleri de dahil olmak üzere yedi ülkede gizli sayıları test ediyor. Değişiklik basittir. Kullanıcılar hala Instagram’da kaç kişinin gönderilerini “beğendiğini” görmeye devam edecek, ancak bu bilgiler artık herkese açık hale getirilmeyecek. Bazı kullanıcılar bu değişiklikten memnun değil, özellikle ‘etkileyici‘ statüsünü arayanlar ve zaten sahip olanlar. Değişimin arkasındaki tüm fikir, platformda mevcut olan baskı ve rekabet duygusunu azaltmaktır. Bazı kullanıcılar bir çeşit durum sembolü olarak kullanarak yazılarda ‘beğeniler‘i aramaya takıntılı hale gelebilir.

Bu değişikliği ABD’de test etmeye başlama kararı, kısa bir süre önce yapılan röportajda Instagram’ın CEO’u Adam Mosseri tarafından açıklandı. Mosseri’ye göre, test tüm kullanıcıları etkilemeyecek, bunun yerine başlangıçta belirli hesaplarda canlı yayınlanacak.

Instagram testi sırasında bu değişimin insanların platformdaki etkileşimini nasıl etkilediğini, yaratıcıları ve diğerlerini nasıl etkilediğini de içeren bir çok şeye bakıyor olacak. Değişiklik, öncelikle, içeriğe ve arkadaşlara odaklanmaktan ziyade, ‘beğenilerde‘ üstlenmeye baskı hissedebilecek genç kullanıcılara fayda sağlamanın bir yolu olarak sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir