iPhone hack saldırıları daha da yükseldi!

Yeni cihazların piyasaya sunulması yakında daha fazla tehdit olacağı anlamına gelebilir

Yeni araştırmalar, yeni iPhone 11 gibi Apple cihazlarının siber suçlular tarafından her zamankinden daha fazla saldırı altında olduğunu gösteriyor.

Kaspersky’den bir rapor, iOS cihazlarının ve Mac bilgisayarlarının, kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmaya çalışan bilgisayar korsanları için giderek daha yaygın hedef haline geldiğini keşfetti.

Şirket, Apple ürünlerini hedef alan kimlik avı saldırılarının, bu yıl iOS ve Mac cihazlarını hedeflemeye çalışan yaklaşık 1,6 milyon kampanyayla yeni bir zirveye ulaştığını tespit etti.

Hedef belirlendi!

Kimlik avı saldırıları, mağdurları kişisel bilgiler vermeyi ya da başkası gibi davranan siber suçlulara giriş bilgilerini girmesini sağlamayı amaçlıyor. Bu durumda Apple’ın kendisinin resmi yazışmalarını bozuyor.

Kaspersky’nin raporu, 2019 yılının ilk yarısında tespit edilen Mac ve iOS cihazlarını hedef alan kimlik avı saldırılarının sayısında bir önceki yıla göre yüzde 9 artış olduğunu buldu.

En yaygın dolandırıcılık, genellikle Apple teknik desteğinden geliyor gibi görünüyor, iCloud servis arayüzüne benzeyen sahte bir sayfaya ile kullanıcıları hedefliyor. Bu sayfa genellikle kullanıcıların Apple ID giriş bilgilerini girmesini sağlıyor ve e-postalarda bağlantıyı tıklamazlarsa kullanıcı hesaplarını engellemekle tehdit ediyor.

Diğerleri, kullanıcıları, Mac bilgisayarlarının birkaç tıklama ve birkaç dolar ile düzeltilebilecek ciddi güvenlik saldırısı tehdidi altında olduğuna inanmaya zorlamak istiyor.

Kaspersky güvenlik araştırmacısı Tatyana Sidorina, “Teknik olarak bu sahtekarlık programları yeni bir şey olmamakla birlikte, Apple kullanıcıları için, Windows veya Android gibi diğer platformların kullanıcılarına benzer programlardan daha büyük bir tehlike oluşturduklarına inanıyoruz” dedi.

  • “Çünkü Mac’ler ve diğer Apple cihazları etrafındaki ekosistem genel olarak daha güvenli bir ortam olarak kabul ediliyor. Bu nedenle kullanıcılar sahte web sitelerinde karşılaştıklarında daha az dikkatli olabilirler. Bu arada iCloud hesap bilgilerinin başarılı bir şekilde çalınması ciddi sonuçlara yol açabilir – bir iPhone veya iPad Örneğin kötü amaçlı bir kullanıcı tarafından uzaktan engellenebilir veya silinebilir. “

 

  • “Apple cihaz kullanıcılarının, teknik destek aldıklarını iddia eden e-postalarına daha fazla dikkat etmelerini, bilgilerinizi isteyen veya bir bağlantı ziyaret etmemesini rica ediyoruz.”

Korumalı kalmak isteyen tüm Apple kullanıcıları için Kaspersky, kullanıcıların yalnızca resmi mağazalardan ve Mac App Store’dan indirilmesi gereken en son yazılımlarla tüm cihazlarını güncel tutmasını öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir