Google Chrome, telefonunuzun zaman aşımına uğramasını durdurabilir

Bir API, telefonunuzun ekranını her zaman açık kalmaya zorlayabilir

Gelecekteki bir Google Chrome güncellemesi, web sitelerinin telefonunuzun ekranının otomatik olarak kapanmasını engellemesini sağlayabilir.

Chrome, YouTube veya Netflix gibi bir siteden video akışı yapıyorsanız, güç tasarrufu seçeneklerinin devreye girmesini engelliyor, ancak BleepingComputer tarafından yayınlanan bir rapora göre, diğer sitelerin de yakında aynı yeteneği sunması mümkün.

Bu, sitelerin, kullanıcıdan kullanıcı girişi olmadığında, cihazın ekranı kapatması gibi güç tasarrufu özelliklerini askıya almasını istemesini sağlayan bir geliştirici işlevi olan WakeLock API kullanılarak yapılabilir.

Telefonunuzu uykusuz geceler bekliyor!

WakeLock için birçok olası kullanım var. Örneğin, malzemeleri karıştırmakla meşgulken tarif ekranlarının zaman aşımına uğramasını engellemek (sizi unu kaplı ellerle yeniden ekrana dokunmaya zorlamayı engellemek için), okurken uzun PDF belgelerini ekranda tutmak ve bunların yapıldığından emin olmak için kullanılabilir. Sunum izlerken ekran kapanmayabilir.

BleepingComputer’ın belirttiği gibi, API ekranların kapanmasını önlemek için sitelerin dağınık hack kullanmasını da engelleyebilir (örneğin, uyanık tutmak için küçük, döngüsel bir video öğesinin gömülmesi gibi).

Bununla birlikte, özellikle kriptominerilerden kötüye kullanım için bir potansiyel vardır. Şu anda kullanıcılara WakeLock’ın kullanımda olduğunu bildirmenin bir yolu yok gibi görünüyor, ancak umarız özelliğin ne zaman ve ne zaman uygulanacağı değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir