“Jailbreaking” nedir ? Nasıl yapılır ?

Muhtemelen web’deki seyahatlerinizde “jailbreaking” terimini gördünüz, ama bu belirsiz  anlamından dolayı bize yasadışı gibi gelen bu terim tam olarak nedir? Aslında hapisten kaçmakla ilgisi yok – bu terim telefonununuzun size koyduğu sınırları açarak istediğinizi yapabilmeniz anlamına gelir.

Jailbreaking, genellikle bugün piyasada bulunan cep telefonlarının en ‘kilitli’ olan iPhone’uyla bağlantılı olarak kullanılır: Apple tarafından onaylanmamış uygulamaları kurmanıza, arayüzü çeşitli şekillerde özelleştirmenize ve iOS‘un Android gibi bir hale getirmenize izin verir.

Tabii ki Apple, tüm kullanıcılarının güvenli uygulamalar ve istikrarlı bir yazılım kullanmasını istiyor – jailbreakers cihazları üzerinde biraz daha fazla kontrol sağlamak için biraz daha fazla risk almayı tercih ediyor. Bu terim ayrıca Kindle elektronik kitaplardan Android telefonlara kadar çeşitli diğer cihazlara atıfta bulunmak için de kullanılıyor.

Jailbreaking’in tarihçesi

Bilgisayar alanına gelince, bir jailbreak cihazdaki yazılımdaki bu tür kısıtlamaları kaldırmayı gerektirir. Terim, ilk olarak iPhone açısından popüler oldu – cihazın eski sürümlerinde bir uygulama mağazası bulunmadığını ve iOS‘un kullanıcılar için bugün olduğundan daha sınırlı olduğunu hatırlayın.

İlk ortaya çıkmasından bu yana, “jailbreaking” terimi, telefonlardan oyun konsollarına kadar birçok başka cihaza kodun uyarlanmasında atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Tek bir sabit tanım yoktur, bu nedenle insanlar bazen cep telefonlarına özel yazılımlar koymak veya filmlerdeki DRM kısıtlamalarını kaldırmak hakkında konuşmak için kullanırlar.

“Breaking” (yazılım) veya “rooting” (telefonlar) gibi terimlerle yakından ilgilidir. İkinci süreç, bir jailbreak Android sürümü gibi biraz, üreticiler tarafından CyanogenMod gibi alternatif mobil işletim sistemlerini kurmak için koruma önlemleri almak. Bu terimler bazen birbirinin yerine geçebilir.

Jailbreaking hala en sık iPhone‘lara atıfta kullanılıyor: hackerlar 2007’de iOS’un kilidini açmaya başladı ve o zamandan beri durmadı. Bu arada, Apple mobil işletim sistemindeki başarılı güncellemelerle art arda jailbreak saldırılarını sabitledi ve genellikle bir jailbreak uygulamak için otomatik iOS güncellemelerini duraklatmanız gerekecek.

Artık iPhone uygulamalarına işletim sistemine daha fazla erişim izni verildiğinde, jailbreak bir zamanlar olduğundan daha az popüler ve çoğu insan bunu yapmayı düşünmeyecek. Bununla birlikte, iPhone’unuzun görünme ve çalışma şeklinden gerçekten sorumlu olmak istiyorsanız, yapması gereken basit bir işlemdir ve size de bir dezavantajı olmasına rağmen … hiçbir maliyeti yoktur.

Sonuçları

Genel olarak konuşmak gerekirse, jailbreak, cihazınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar: örneğin bir Kindle’a kendi ekran koruyucularınızı kurmak veya iPhone giriş ekranına ekstra simgeler eklemek. Amazon veya Apple veya bir başkası yerine, ilgili tüm haklara sahip cihazınızın ‘yöneticisi’ olursunuz.

Nedir?

iPhone gittiği sürece, bir jailbreak sonrası Cydia mağazasından herhangi bir uygulamayı yükleyebilirsiniz. Retro oyun emülatörleri güzel örneklerdir – bunlar Apple tarafından kendi uygulama mağazasından (orijinal kopyalarını almadan eski bilgisayar oyunlarını oynamanıza izin verir) yasaklanmıştır, ancak Cydia’da serbestçe kullanılabilir.

iOS arayüzünün çeşitli yönlerini ince ayarlayabilir, Safari ve mesajları alternatif varsayılan uygulamalarla değiştirebilir, vb. Öte yandan, artık doğrudan Apple’dan otomatik güncellemeler almayacaksınız – iOS’in her yeni sürümü için jailbreak’ten çıkan topluluktan uygun güncellemeleri beklemeniz gerekecek.

Güvenlik riskleri de var: cihazınız üzerinde daha fazla denetime sahip olduğunuzdan, üzerinde çalışan tüm uygulamaları da yapın. Jailbreaking ayrıca yazılım korsanlığını da sağlar, böylece uygulamalar ve oyunlar ücretsiz dağıtılabilir ve bu nedenle Apple yerine yüklediğiniz tüm uygulamaların geliştiricilerine güveniyorsunuz.

Çoğu iPhone güvenlik korkusu yalnızca “jailbroken” telefonları etkiler çünkü standart iOS ile aynı güvenlik önlemlerine sahip değildir. Risklerin ekstra esnekliğe değeceğini mi düşünüyorsunuz, ancak bir cihazı hapse atmayı düşünüyorsanız, gözleriniz açık olmalı.

Jailbreak nasıl çalışır?

Söylediğimiz gibi, jailbreak, temelde üretici tarafından izin verilenlerin ötesinde yetenekler sağlamak için bir cihazın kilidini açar. Jailbreak kodu genellikle sınırsız cihaz kullanımını teşvik etmek isteyen toplulukları hackleyerek forumlar ve siteler aracılığıyla ücretsiz olarak sağlanır (hızlı bir web araması size bazı bağlantılar sağlayacaktır).

Şu anda, Apple’ın can sıkıcılığına bağlı olarak, jailbreak yasadışı değil (çoğu ülkede yasalar göz önüne alındığında oldukça tehlikeli bir alana iniyor). Yine de hapse girerseniz, telefonunuzdaki garantiyi kesinlikle geçersiz kılarsınız, bu nedenle bir şeyler ters giderse, geri çekilecek bir güvenlik ağınız olmaz.

Çoğu cezaevi, yeni kodu uygulamak için tam talimatlar ve masaüstü araçlarıyla birlikte gelir, ancak bazı teknik bilgiler de genellikle yardımcı olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Apple’dan (veya Amazon’dan veya kimden gelen) yeni güncellemeler genellikle hapishanelerin çalışmasını durduruyor, bu nedenle genellikle otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmak zorunda kalacaksınız.

Bundan sonra, cihazın işletim sisteminin en düşük seviyesine erişmek için hack uygulama ve daha sonra üzerine yeni bir yazılım yükleme meselesi. Eğer hapisten çıkma dünyasına dalacaksanız, biraz deneme yanılma için hazırlıklı olun – bu süreç Apple’dan yeni bir güncelleme indirmek kadar kolay değildir.

Çevrimiçi ortamda bir kazı yapın ve jailbreaking için ve aleyhte birçok iyi argüman bulabilirsiniz (cihazdan cihaza değişebilen argümanlar) ve şimdi uygulamanın giriş ve çıkışları hakkında biraz daha fazla anlamanız gerekir – bu herkes için değil, ama senin için mükemmel olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir