Kuiper Belt, 2014 MU69’yu resmen Arrokoth olarak adlandırdı

Kuiper Belt nesnesi 2014 MU69, bir uzay aracı tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en uç uçuşun konusuydu ve kendisine verilen ad tamamen dilden çıkmadı. NASA, Arrokoth’u Uluslararası Astronomi Birliği ve Küçük Gezegenler Merkezi’nin nesnesi için bir isim olarak önerdi. Adı resmen NASA genel merkezinde düzenlenen bir törenle kabul edildi. Arrokoth, Powhatan / Algonquian dilinde “gökyüzü” anlamına gelen Amerikan kökenli bir terimdir. NASA, Powhatan Tribal yaşlılarının adını kullanmak için izin istedi ve aldı. Yeni Ufuklar uçuşunu yaptığında Arrokoth, Dünya’dan dört milyar mil uzaktaydı.

Yeni Ufuklar baş araştırmacısı Alan Stern, Arrokoth adının gökyüzüne bakma ve kendi dünyamızın dışındaki yıldızları ve dünyaları merak etme ilhamını yansıttığını söylüyor. Yeni ufuklar, 2006 yılının Ocak ayında başlayan uzun süredir devam eden bir görevdir. Jüpiter’i 2007’de yerçekimi hızını artırmak için kullandı ve gezegenin bilimsel çalışmalarını yaptı.

Uzay aracı 14 Temmuz 2015 tarihinde Pluto sisteminden geçti. Yeni Yıl 2019’da Kuiper Belt objesi 2014 MU69’un uçuşunu yaptı ve daha sonra Ultima Thule adını aldı. Ekip, Arrokoth’un çalışmasından elde edilen verilerin gezegen oluşumuna dair ipuçları verdiğini söylüyor. Vücudun iki farklı lobu bir taneyle birleştirilir.

IAU adlandırma kuralları, keşif ekibinin gök cisimlerini kalıcı olarak adlandırmalarına izin verir. Yeni Ufuklar için kilit işlemler Powhatan halkına bağlanan Maryland’de gerçekleştirilir. NASA’daki Lori Glaze, Arrokoth’a göksel beden adını vermenin “Chesapeake bölgesindeki yerli Algonquian halkının gücü ve dayanıklılığı” anlamına geldiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir