Metrobüs Rüzgarından Elektrik Üretilecek

Metrobüs rüzgârından 20 bin eve elektrik

Kerem Deveci isimli mühendisin tasarladığı ve test aşamasında olan başarılı bir proje sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma olanaklarımızın ne kadar fazla olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Yenilenebilir enerji için yerli girişimciler dünyada ses getiren bir projeye imza attı. İstanbul’daki metrobüslerin geçiş hızından rüzgâr enerjisi üreten ‘Enlil’, tek bir dikey türbinden 2 eve yetecek kadar elektrik üretmeyi başardı. Hedef olarak 20.000 Ev elektrigini buradan temin edebilmek olduğu söylendi.

 

Beylikdüzü Metrobüs Durağı Test Merkezi Oldu

İlk olarak Beylikdüzü metrobüs durağında kurulan ve rüzgar türbinleriyle elektrik üretiminin amaçlandığı bu proje ile tamamen yenilenebilir doğal kaynak olarak rüzgar kullanılarak elektrik üretilecek. Tam tamına 6 kw’lık rüzgar türbini yılda yaklaşık olarak 17 kWh elektrik enerjisi üretecek. Böylece tamamen doğal kaynaklarla elektrik üretimi yapılmış olacak.

 

DEPREMİ DE ÖNCEDEN BİLECEK
Deveci, “Sisteme yerleştireceğimiz sensörler ve IOT platformu, şehir içi sıcaklık, nem, rüzgâr, CO2 ölçümü yapacak. Deprem izleme istasyonu da olası İstanbul depreminin tahminlerine bilgi sağlayarak şehrin güvenliğine katkı verecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir