Mozilla artık “premium” Firefox desteği için ücret alıyor

Gelir akışlarını daha da çeşitlendirme çabalarının bir parçası olarak Mozilla, açık kaynaklı Firefox tarayıcısını kullanan kurumsal müşterilere yönelik yeni bir premium hizmet başlatıyor.

Şirketin yeni hizmetine Firefox Premium Desteği adı veriliyor ve kuruluşlara özel teklif gönderme, hizmet düzeyinde bir anlaşma ile kritik güvenlik hatası düzeltmeleri alma ve tarayıcıya ve 10 günlükten itibaren gelecek sürümler için yol haritasına katkıda bulunma gibi çeşitli avantajlar sağlar.

Kullanıcılar ayrıca, HTTPS üzerinden DNS’in son tanıtımı gibi kritik Firefox olaylarıyla ilgili proaktif bildirimler alacaklardır.

Ücretli versiyonun yanı sıra Mozilla, kurumsal müşterilere ücretsiz olarak temel göndermelerine, self servis bilgi tabanına erişmelerine ve topluluk desteği almalarına olanak tanıyan ücretsiz bir Temel Premium Destek sürümü de sunuyor.

Yeni gelir akışları

Mozilla şu anda Google ve diğer arama motorlarıyla yaptığı arama fırsatlarından elde ettiği gelirin büyük bir kısmını kazanıyor. Ancak, şirket Firefox Premium Desteği ve yeni açıklanan Firefox Özel Ağ VPN ürünü gibi diğer ücretli hizmetleri keşfetmeye başlıyor.

Firefox Özel Ağı, adına VPN kelimesi içermeyebilir, ancak hizmet, Firefox kullanıcılarına, halka açık Wi-Fi’ye bağlıyken özel bir ağa erişme ve web sitelerinden konumlarını gizlemelerine izin verme dahil olmak üzere birçok özellik sunuyor. Hizmet şu anda ücretsiz ancak Mozilla, kullanıcıların ödemesi gereken premium bir sürüm sunabilir.

Hizmet, kullanıcıların web makalelerini bir okuma listesine kaydetmelerini sağlıyor ve şirket yeni bir sekme açtığında Firefox kullanıcılarına içerik önermek için kullanıyor.

Son aylarda Mozilla, kendisini Google Chrome, Microsoft Edge ve diğer web tarayıcılarına daha gizlilik odaklı bir alternatif olarak yerleştirmeye çalışıyor. Firefox Premium Desteği ve Firefox Özel Ağı, şirketin gelirini arama anlaşmalarının ötesine genişletmek istediği için Mozilla’nın yeni ücretli hizmetlerinin başlangıcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir