NASA, Ay’a yük sağlayacak şirketleri açıkladı

NASA, Artemis programı kapsamında Ay’a yük taşımak için kurduğu beş özel Amerikan uzay şirketini açıkladı. Liste, SpaceX ve Blue Origin dahil, bazı bilinen isimlerle tamamlanmıştır. Açıklama NASA’nın Temmuz ayında yaptığı ve bu hizmeti vermeye istekli şirketlerden gelen tekliflere açıldığı duyurusunu takip ediyor. Ticari Ay Yük Taşıma Servisleri girişimi kapsamında NASA, aşağıdaki beş şirketin Ay’ın yüzeyine yük teslimatı sağlamak için teklif verebileceklerini söyledi:

Blue Origin
– Ceres Robotics
– Sierra Nevada Corp.
– SpaceX
– Tyvak Nano-Satellite Systems Inc.

Spesifik olarak, bu şirketler NASA’nın ay yüzeyine “daha ​​ağır yükler” olarak neyi ifade edebileceğini söyleyebilecek ay topraklarına sahip olacaklar. Bu son duyuru, geçen Kasım ayında seçilen dokuz şirkete yayılarak toplamı 14’e çıkardı.
NASA, Artemis programı kapsamında, özel alan şirketlerini ağır bir şekilde kullanmayı seçti; bu da maliyetleri düşürüp Ay’a mümkün olandan daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayacak. Uzay ajansı, 2021’de planlanmış yük teslimatı için birkaç sözleşme imzaladı.

Gelecekteki taşıma yükleri, gezici gezici tekniğinden gösteriye kadar her şeyi içeren çeşitli donanımlardan oluşacaktır. NASA’nın Thomas Zurbuchen “Kararlı bir teslimat temeli oluşturdukça, ay yüzeyinde yeni bilim yapma yeteneğimizi genişleteceğiz, yeni teknolojiler geliştireceğiz ve insan araştırma hedeflerini destekleyeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir