Ekvador’da 2100 yıllık mezar ritüelleri keşfedildi

2019 Kasım’ındaki bir rapor, morg başlık olarak kullanılan ilk ve tek bilinen çocuk kranyası örneğini gösterdi. Genç insanların kafatasları, ölüleri için muhtemelen ölmüş olan bebeklerin kafalarına yerleştirilmişti. İnsan kafatası kaskları olan bu bebekler, araştırmacılar tarafından kazılmadan önce yaklaşık 2100 yıl boyunca Ekvador’un merkez kıyılarındaki bir ritüel kompleksindeki mezar höyüklerine gömüldü.

2019 yılının Kasım ayının ortasında yayınlanan makalede belirtildiği gibi, araştırmacılar iki set bebek kalıntısını 2014-2016 yılları arasında yapılan bir kazıda çıkardılar. Cesetler Salango kompleksinin kuzeyindeki iki mezar höyüğünün içinde ve arasında bulunmuştur. Bu zamanda, bunlar, dünyaca bilinen tarihte bu belirli cenaze töreninin tek örnekleridir.

Tüm krania, yukarıdaki ve altındaki görüntülerde göreceğiniz üzere, bedensel stres ile ilişkili lezyonlar sergilemiştir. Bulunan bebek iskeletlerinden birinin ölüm anında 6 ila 9 aylık, diğerinin ise bir buçuk yaş civarında olduğu tahmin edilmektedir. Küçük bebek ölüm sırasında 2-12 yaşları arasında bir çocuğun kafatasını takıyordu. Yaşlı vücut, ölümle 4-12 yaş arasında olduğu tahmin edilen bir çocuğun kafatasını takıyordu.

Kafatası şapkaları olan iki bebekten birinde deniz kabuğu ve kafatasının tepesi ile kafatasının şapkasının iç kısmı arasında el sıkışan bir el falanks kemiği vardı. Araştırmacılar, kafataslarının muhtemelen bebeklerin kafalarına yerleştirildiğinde hala etlerle kaplı olduğunu öne sürdüler. Et, kafatasının, bu kadar kötü bir durumda olduğu, bir arada kalmasını sağlar. Araştırmacılar bebeklerin yüzlerinin “kranial kasanın içinden ve dışından baktığını” gösterdiler.

Bu bebeklerin (ve 11 cesedin tüm paketinin) bulunduğu alan, mezar gerçekleşmeden çok kısa bir süre önce volkanik kül ile kaplanmıştır. Araştırmacılar, “iki bebeğin tedavisinin, patlamanın çevresel sonuçlarına daha büyük, karmaşık bir ritüel müdahalenin bir parçası olması” mümkün olduğunu öne sürdüler. Genellikle, arkeolojik hipotez durumunda olduğu gibi, “bunu doğrulamak için daha fazla kanıt gerekir”.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir