NASA, Bennu’nun Nightingale sitesinden bir asteroid örneği alacak

OSIRIS-REx’i içeren gelecekteki asteroit örnek görevi için son dört aday alanını açıklamasından günler sonra NASA, seçtiği dört kişiden birini seçtiğini açıkladı: Bülbül. Bu hedef, umarım, Bennu adında büyük bir uzay kayası etrafında aylarca zaman harcayan OSIRIS-REx uzay aracı tarafından toplanan fiziksel bir numunenin kaynağı olacaktır. Bu asteroit şaşırtıcı bir şekilde kayalık olduğu ortaya çıktı, bu da saha seçimini bilim adamları için zor bir süreç haline getirdi.

OSIRIS-REx uzay aracı, bir örnek toplamak için asteroit yüzeyine çok yaklaşır, ancak bu yalnızca araştırmacılar bir yer seçerse işe yarar,

A) uzay aracının toplayabileceği kadar ince parçacıklar içerir.

B) yakındaki herhangi bir kayanın veya uzay aracının içine bulabileceği diğer kayaları olmasıdır.

OSIRIS-REx, bir takımın ideal örnek toplama alanlarını bulmak için içeriği çalıştığı NASA’ya kadar tüm açılardan asteroitin birçok fotoğrafını gönderdi. Dört final aday alanı bu ayın başlarında açıklandı, her birinin kendi potansiyel faydaları ve olumsuzları vardı. Bu dört kişiden NASA, Nightingale’in ana örnek yer olma onuruna sahip olduğunu söyledi.

Uzay ajansına göre, Nightingale dört bölgeden en fazla miktarda ince taneli malzemeye sahip, ayrıca uzay aracı diğerlerine kıyasla bu siteye güvenli ve kolay bir şekilde erişebiliyor. Site, kuzeydeki kraterdeki malzemenin muhtemelen ‘iyi korunmuş’ olduğunu söyleyen NASA’ya göre 460ft çapında bir kraterin içinde bulunuyor.

Bununla birlikte, Nightingale mükemmel seçim bölgesi değildir. NASA, numunenin toplanacağı asıl alanın, 52ft çapında ölçümler aldığını, misyonun ise 164ft çapında bir numune alanını hedeflediğini belirtti. Ayrıca, kraterin kenarında, uzay aracı için risk oluşturabileceği büyük bir kaya (binanın büyüklüğü) var.

Nightingale’in sonuçta işe yaramadığını varsayarsak, NASA, Osprey’i yedekleme sitesi olarak seçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir