NASA, Europa’yı keşfedebilecek BRUIE sualtı dronunu test ediyor

NASA, gezegenin yüzeyini keşfetmek için yıllardır Mars yüzeyine tekerlekli gezici roketler koyuyor. NASA, gelecekteki keşif hedeflerinin bazılarının kalın buz tabakalarının altında sıvı okyanuslara sahip olduğundan emin. Bu su gezegenimizin dışındaki hayatı bulmak için en muhtemel yerlerden biri. Bu su ortamlarını keşfetmek, NASA’nın Mars’ta kullandığından çok farklı bir tür gezici oluyor. Ajansın test ettiği gezgine BRUIE veya Buz Altı Keşif için Yüzdürme Gezicisi denir. Gezici, JPL’de Pasadena’da bir ekip tarafından geliştiriliyor.

BRUIE’de çalışan ekibin amacı, 6 ila 12 mil kalınlığındaki buz tabakalarının altındaki Europa ve Enceladus gibi ayların yeraltı sularında çalışabilecek bir gezici oluşturmaktır. Gezici şu anda Antarktika sularında test yapıyor, çünkü onlar dünya dışı sulara ulaşabileceğimiz kadar yakınlar. Gezici, buza karşı demir tutmak için yüzdürme özelliğini kullanarak konumunu koruyabilir ve çoğu akıma karşı geçirimsiz olduğu söylenir. Gezici gücü kesebilir ve yalnızca bir ölçüm alması gerektiğinde devreye girebilir. Test sırasında, ekip bir çift HD kamera da dahil olmak üzere enstrümanlarını kullandığından, rover buza bağlı kaldı. Gezici daha önce Alaska ve Kuzey Kutbu’nda test edilmişti.

Ekip Casy istasyonunun yakınındaki deniz kıyısına gitti, burada gezici suya batırmak için buzda delikler açdılar. Ekip, bir ay boyunca hayatta kalana, uzaktan bir bağ olmadan gezinmeye ve okyanusu daha derinlerde keşfetmeye kadar BRUIE ile buzun altında çalışmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir