NASA’nın Mars 2020 gezicisinin ilk sürüş testi

NASA’nın yeni Mars 2020 gezgini ilk kez yuvarlandı, Kaliforniya’daki sürüş testini eve daha yakın bir şekilde yapan Mars yüzeyi için hedeflenen otonom uzay kaşifiyle. Geçtiğimiz birkaç aydır toplanma aşamasında olan gezgin, sadece kendi ağırlığı altında çalışamayacağını, aynı zamanda NASA uzmanlarının Dünya’ya daha az katılımıyla bunu göstermeye hazırdı.

Mars’taki şu anki geziciler, son zamanlarda Merak, çoğunlukla yolu belirleyen NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’na (JPL) dayanıyor. Mars 2020 gezgini için amaç, seyahat eden bilim laboratuvarını daha kendi kendine yeterli kılmaktı.

Bu, daha yüksek çözünürlüklü renkli navigasyon kameraları ile birlikte hareket ederken karşılaştığı engellere ve karşılaştığı diğer sorunlara daha hızlı yanıt vermesi gereken otomatik navigasyon yazılımını içerir. Bunlar da daha geniş bir görüş alanına sahiptir ve harita oluşturmak için bilgileri ekstra bir bilgisayara aktarabilir. Yeryüzündeki ekipler hala rotayı belirlerken, yeni gezici yardım beklemeden daha iyi tamamlayabilmelidir.

Amaç, Mars’ta günde ortalama 650 fite ulaşmak. Bu çok fazla görünmese de, gerçekte 702 fit olan Fırsat gezgini tarafından elde edilen tek bir günde sürüş için mevcut rekorlara yaklaşıyor. Buna karşılık, bu hafta yapılan JPL’deki testler çok daha az mesafe içeriyordu. On saat boyunca, Mars 2020 gezgini 3 ayak artışlarla yön verebileceğini, dönebileceğini ve sürülebileceğini gösterdi. NASA, gezginin de eğimleri idare edebileceğini göstermek için bir dizi küçük rampa kurmuştu.

Bunu yaparken, gezicideki ilk enstrümanlardan biri de aktifti. Mars’ın Yeraltı Yüzey Deneyleri için Radar Görüntüleyici (RIMFAX), kırmızı gezegenin yüzeyinin altında neler olup bittiğini analiz etmek için malzemeye bağlı olarak 30 feet’ten daha büyük derinliklerde kullanılacak. Rover’ın arkasına alçak olarak monte edilmiştir ve NASA bilim adamlarının herhangi bir buz veya su kanıtını tespit etmelerine yardımcı olacaktır.

Test sürüşü nispeten kısa sürelerde olabilir, ancak Mars 2020 gezgini Dünya’da bunu yapabilirse, Mars’ın düşük yerçekimi sorun olmamalıdır. Gerçekten de, NASA’nın JPL ekibi sonuçlardan o kadar emindir ki, bir sonraki sefer gezici kendi gücüyle hareket ettiğinde, aslında Mars’ta olduğu zaman olmalıdır. Her şey planlanırsa, lansman 2020 Temmuz veya Ağustos aylarında gerçekleşecek ve uzun bir yolculuk Şubat 2021’in ortasına inecek. Gezici üzerinde piggybacking, kırmızı gezegeni yukarıdan görmek için tasarlanmış yeni bir helikopter olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir